statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 25 października

autor: Marcin Nagórek25.10.2018, 10:09; Aktualizacja: 25.10.2018, 10:15
ZUS

Przepisy nie mówią o minimalnym wynagrodzeniu w przeliczeniu na wymiar etatu, a o wynagrodzeniu (przychodzie) miesięcznym.źródło: ShutterStock

Jak obliczać składki po rozpoczęciu działalności gospodarczej w połowie miesiąca Czy wymiar etatu wpłynie na obowiązek odprowadzania należności z firmy Dlaczego nie można wnosić przed sądem o zawieszenie wykonania decyzji zadłużeniowej Z jakich przyczyn nie można przedłużyć okresu opłacania preferencyjnego ZUS.

Rozpoczynam działalność gospodarczą od 15 listopada 2018 r. Będę podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Jak wyliczyć podstawę wymiaru składek do ZUS? Mam zamiar płacić składki na normalnych zasadach, bo będę ją świadczył na rzecz mojego byłego pracodawcy. Jak obliczyć składki za pół miesiąca?

Jak wynika z art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota. Nie może być ona jednak niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 1 ustawy systemowej taka sama musi być podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Z kolei z art. 18 ust. 9 i 10 ustawy wynika, że tak ustalona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniom społecznym tylko przez część tego miesiąca. Po drugie, gdy przez część miesiąca osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest niezdolna do pracy. Warto odnotować wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2017 r. (sygn. akt II UK 528/16). Stwierdził on, że z art. 18 ust. 9 ustawy systemowej wynika, iż możliwość korzystania z proporcjonalnego pomniejszania podstawy wymiaru składki jest ograniczona tylko do ubezpieczonych, którzy zadeklarowali najniższą podstawę wymiaru składki.

Wnioskować więc należy, że przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca (w tym przypadku 15 listopada), może pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o dni, w których jeszcze jej nie prowadził. W takim przypadku kwotę podstawy wymiaru składek społecznych zmniejsza się proporcjonalnie. Dokonuje się tego w ten sposób, że dzieli się ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w tym miesiącu. Istnieje więc podzielność tych składek, w zależności od faktycznej liczby dni podlegania tym ubezpieczeniom w danym miesiącu.

Inaczej sytuacja wygląda ze składką zdrowotną. Z art. 79 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. W przypadku zaś osób prowadzących pozarolniczą działalność podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przedsiębiorca będzie musiał opłacić całą miesięczną składkę, niezależnie od tego, że będzie prowadził działalność jedynie przez część miesiąca.

Podstawa prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane