statystyki

Po zmianie wymiaru etatu macierzyński po chorobowym liczymy od nowa

autor: Marta Nowakowicz -Jankowiak28.10.2018, 19:00
Pracownica z przykładu otrzyma więc zasiłek chorobowy obliczony od podstawy sprzed zmiany etatu, natomiast zasiłek macierzyński zostanie ustalony z uwzględnieniem 1/2 wymiaru czasu pracy i obniżonego wynagrodzenia.

Pracownica z przykładu otrzyma więc zasiłek chorobowy obliczony od podstawy sprzed zmiany etatu, natomiast zasiłek macierzyński zostanie ustalony z uwzględnieniem 1/2 wymiaru czasu pracy i obniżonego wynagrodzenia.źródło: Fotolia
autor zdjęcia: Andrey Popov

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 2 grudnia 2016 r. do 11 listopada 2018 r. Zawarła z pracodawcą porozumienie o zmianie wymiaru czasu pracy z całego na 1/2 etatu oraz wynagrodzenia z 4000 zł na 2200 zł ze skutkiem od 1 maja 2018 r.

Od 8 kwietnia 2018 r., a więc w miesiącu poprzedzającym zmianę wymiaru czasu pracy, stała się niezdolna do pracy, co trwało nieprzerwanie do 10 listopada 2018 r. Od 11 listopada 2018 r. w związku z urodzeniem dziecka miała prawo do zasiłku macierzyńskiego do 30 marca 2019 r. Umowa o pracę wygasła z dniem porodu, a więc od 12 listopada 2018 r. płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS. Jak ustalić podstawę wymiaru obu zasiłków?

W przedstawionej sytuacji należy oddzielnie rozważyć ustalenie wysokości zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego, ponieważ oba świadczenia związane są z innym rodzajem nieobecności. Inaczej też dokumentuje się prawo do każdego z nich oraz odmiennie ustala się podstawę wymiaru.

Niezdolność do pracy

Zgodnie z art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) w razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane