statystyki

Po zmianie wymiaru etatu macierzyński po chorobowym liczymy od nowa

autor: Marta Nowakowicz -Jankowiak28.10.2018, 19:00
Pracownica z przykładu otrzyma więc zasiłek chorobowy obliczony od podstawy sprzed zmiany etatu, natomiast zasiłek macierzyński zostanie ustalony z uwzględnieniem 1/2 wymiaru czasu pracy i obniżonego wynagrodzenia.

Pracownica z przykładu otrzyma więc zasiłek chorobowy obliczony od podstawy sprzed zmiany etatu, natomiast zasiłek macierzyński zostanie ustalony z uwzględnieniem 1/2 wymiaru czasu pracy i obniżonego wynagrodzenia.źródło: Fotolia
autor zdjęcia: Andrey Popov

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 2 grudnia 2016 r. do 11 listopada 2018 r. Zawarła z pracodawcą porozumienie o zmianie wymiaru czasu pracy z całego na 1/2 etatu oraz wynagrodzenia z 4000 zł na 2200 zł ze skutkiem od 1 maja 2018 r.

Od 8 kwietnia 2018 r., a więc w miesiącu poprzedzającym zmianę wymiaru czasu pracy, stała się niezdolna do pracy, co trwało nieprzerwanie do 10 listopada 2018 r. Od 11 listopada 2018 r. w związku z urodzeniem dziecka miała prawo do zasiłku macierzyńskiego do 30 marca 2019 r. Umowa o pracę wygasła z dniem porodu, a więc od 12 listopada 2018 r. płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS. Jak ustalić podstawę wymiaru obu zasiłków?

W przedstawionej sytuacji należy oddzielnie rozważyć ustalenie wysokości zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego, ponieważ oba świadczenia związane są z innym rodzajem nieobecności. Inaczej też dokumentuje się prawo do każdego z nich oraz odmiennie ustala się podstawę wymiaru.

Niezdolność do pracy

Zgodnie z art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) w razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane