statystyki

RODO: Matka i ojciec w świadectwie pracy bez zgody pracownika

autor: Anna Borysewicz25.10.2018, 07:53; Aktualizacja: 25.10.2018, 09:10
Przetwarzanie przez zatrudniającego imion rodziców pracownika odbywa się więc na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów, co zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO jest samodzielną przesłanką legalizującą przetwarzanie tych danych osobowych (bo jest to niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na pracodawcy). Pracodawca nie musi zatem uzyskać zgody (byłego) pracownika na umieszczenie imion jego rodziców w świadectwie pracy.

Przetwarzanie przez zatrudniającego imion rodziców pracownika odbywa się więc na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów, co zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO jest samodzielną przesłanką legalizującą przetwarzanie tych danych osobowych (bo jest to niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na pracodawcy). Pracodawca nie musi zatem uzyskać zgody (byłego) pracownika na umieszczenie imion jego rodziców w świadectwie pracy.źródło: ShutterStock

Czy zgodnie z RODO pracodawca musi uzyskać zgodę swojego pracownika na umieszczenie imion jego rodziców w świadectwie pracy?

Zgodnie z art. 88 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (dalej: RODO) państwa członkowskie mogą zawrzeć w swoich przepisach lub w porozumieniach zbiorowych bardziej szczegółowe przepisy mające zapewnić ochronę praw i wolności w razie przetwarzania danych osobowych pracowników w związku z zatrudnieniem, w tym m.in. do celów rekrutacji, wykonania umowy o pracę, a także zakończenia stosunku pracy. Takim przepisem uszczegóławiającym jest m.in. art. 22 1 par. 1 i 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Ustawodawca przyjął w nim zamknięty katalog informacji, jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy oraz pracownika, co niewątpliwie służy ochronie praw i wolności tych osób w związku z zatrudnieniem. Udostępnienia danych wykraczających poza ten katalog można domagać się tylko wtedy, gdy obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Polskie Kretynizmy(2018-10-26 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Daj Polakowi przepis prawa.... a urządzi taką jatkę jak diabli. To co z tym RODO tu w Polsce się wyprawia nadaje się do Kabaretu. Serio

    Odpowiedz
  • imiona nie są danymi osobowymi(2018-10-26 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Rodzice mogą mieć inne nazwiska. Poza tym to tylko świadectwo pracy a nie Cyrograf

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane