statystyki

Mediacje sposobem na zakorkowane sądy pracy

autor: Łukasz Guza16.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:24

W ubiegłym roku o 1/4 wzrosła liczba spraw z zakresu prawa pracy, które zostały skierowane do mediacji na podstawie postanowienia sądowego. Łącznie było ich już 1,8 tys. Dla porównania w 2014 r. do mediacji skierowano tylko 297 spraw, a w 2011 r. – jedynie 65. 

 Zwiększająca się popularność ugodowego rozwiązania sporów między firmą i zatrudnionymi może wynikać m.in. z wydłużającego się czasu postępowań sądowych. W sądach rejonowych merytoryczne załatwienie spraw pracowniczych trwa średnio ok. 380 dni, w sądach okręgowych I instancji – 760 dni, w sądach okręgowych II instancji – 98 dni, w sądach apelacyjnych – 272 dni. Jeżeli strony odwołają się od pierwszych wyroków, całe postępowanie trwa odpowiednio dłużej. To zniechęca do dochodzenia roszczeń z zakresu prawa pracy. Jednocześnie sama mediacja może być najskuteczniejszym sposobem na udrożnienie sądów. Potwierdzili to uczestnicy debaty „Postępowanie sądowe w sprawach pracowniczych” zorganizowanej przez Pracodawców RP. Ich zdaniem konieczne jest promowanie i upowszechnienie ugodowego zakończenia spraw.

– Racjonalnym rozwiązaniem byłoby obniżenie kosztów prowadzenia sporu dla stron, jeśli zgodzą się na przeprowadzenie mediacji – tłumaczy prof. Monika Gładoch, radca prawny i partner w kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • OnlineExpert_CAM(2018-10-22 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Dzień dobry, Mediacja jako alternatywna wobec sądu metoda rozwiązywania sporów zarówno między osobami fizycznymi, jak i podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, czy też organami administracji publicznej, z każdym rokiem zyskuje na popularności. W jej trakcie neutralni, bezstronni i fachowo przygotowani mediatorzy pomagają stronom zdefiniować kwestie sporne, określić własne interesy i wzajemne oczekiwania, wypracować możliwe rozwiązania i – wspierając negocjacje – osiągnąć korzystne i obopólnie akceptowalne porozumienie. Główne zalety mediacji to: - poufność postępowania - szybkość zakończenia konfliktu - oszczędność kosztów (zawarcie ugody w toku postępowania sądowego powoduje zwrot 3/4 opłaty sądowej od pozwu) - elastyczność w wyznaczaniu miejsca i terminu - brak zbędnego formalizmu - poczucie stron rzeczywistego wpływu na rozwiązanie zaistniałego sporu Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji. Z poważaniem, Online Ekspert Centrum Arbitrażu i Mediacji

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane