Pedagog i pielęgniarka zostaną dziecięcym psychoterapeutą

autor: Agata Szczepańska16.10.2018, 16:00
Specjalizacja ma być dostępna od czerwca przyszłego roku.

Specjalizacja ma być dostępna od czerwca przyszłego roku.źródło: ShutterStock

Nowa specjalizacja, finansowana przez państwo – psychoterapia dzieci i młodzieży, ma poprawić dostęp najmłodszych pacjentów do tej formy pomocy . Jednak środowisko jest krytyczne.

Utworzenie tej specjalizacji jest jednym z elementów przygotowywanej reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, którą resort zdrowia chce wdrażać od przyszłego roku szkolnego. Czeka jednak wciąż na stanowisko MEN.

Niekompatybilne systemy

Obecnie pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci – jak wielokrotnie pisaliśmy – jest dalece niewystarczająca, a problemy psychiczne najmłodszych się pogłębiają. Bariery to brak wsparcia w środowisku pacjenta (dlatego często jego pierwszy kontakt z systemem opieki psychiatrycznej następuje w szpitalu) oraz niewystarczająca liczba specjalistów.

– W psychiatrii dziecięcej największym problemem jest brak szczebla podstawowego, co oznacza, że pacjent nie ma się gdzie zgłosić. Chcieliśmy skonstruować coś w rodzaju regionalnych struktur, gdzie podstawą będą poradnie psychologiczne. Z naszych szacunków wynika, że potrzeba ich 2 tys. – tłumaczy wiceminister zdrowia Zbigniew Król.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane