statystyki

Chory nie dostanie zasiłku tylko za ten czas, gdy pracował

autor: Michał Culepa09.10.2018, 18:00
dokument, podpis, biuro, praca

ZUS kwestionował prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiegoźródło: ShutterStock

Interpretując przepisy, należy się kierować zasadami sprawiedliwości społecznej i zwykłej przyzwoitości – stwierdził SN.

Sprawa dotyczyła Jadwigi K., byłej pracownicy firmy A., w której była zatrudniona do września 2015 r. Jej zarobki były bardzo niskie, więc wspomagał ją dorosły, pracujący syn. Mężczyzna jednak zmarł nagle w kwietniu 2015 r. Po śmierci syna kobieta wpadła w depresję i aby się utrzymać, podjęła dodatkowo pracę jako kasjerka, na podstawie umowy zlecenia ze spółką W.

11 września 2015 r. firma A. rozwiązała z panią K. umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca nie widział – jak twierdził – możliwości jej dalszego zatrudnienia z powodu niskiej jakości jej pracy, a pracownica nie była w stanie efektywnie pracować z uwagi na zły stan zdrowia. Następnego dnia po zwolnieniu Jadwiga K. poszła na zwolnienie lekarskie, które trwało aż do 10 marca 2016 r.

Po rozwiązaniu umowy o pracę i otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pozostała jej jeszcze umowa zlecenie. K. poinformowała więc spółkę W., że nie może przyjść do pracy z powodu choroby. Jednak w odpowiedzi usłyszała, że skoro może chodzić (a taką adnotację zawierało zaświadczenie lekarskie), to musi przyjść i wywiązać się z umowy, gdyż obowiązuje ją grafik.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-10-09 22:35) Zgłoś naruszenie 10

    No i słusznie spólka napisała gdyz jak wszyscy wiemy zdolność do pracy nabywa się w zalezności od rodzaju ,charakteru i zagrożeń w pracy . Dlaczego więc tzw L-4 mialo by byc inaczej traktowane. Do pierwotnej pracy nie była zdolna a do wtornej ,lzejszej juz tak -wiec o co urzędasom biega?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane