statystyki

Chory nie dostanie zasiłku tylko za ten czas, gdy pracował

autor: Michał Culepa09.10.2018, 18:00
dokument, podpis, biuro, praca

ZUS kwestionował prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiegoźródło: ShutterStock

Interpretując przepisy, należy się kierować zasadami sprawiedliwości społecznej i zwykłej przyzwoitości – stwierdził SN.

Sprawa dotyczyła Jadwigi K., byłej pracownicy firmy A., w której była zatrudniona do września 2015 r. Jej zarobki były bardzo niskie, więc wspomagał ją dorosły, pracujący syn. Mężczyzna jednak zmarł nagle w kwietniu 2015 r. Po śmierci syna kobieta wpadła w depresję i aby się utrzymać, podjęła dodatkowo pracę jako kasjerka, na podstawie umowy zlecenia ze spółką W.

11 września 2015 r. firma A. rozwiązała z panią K. umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca nie widział – jak twierdził – możliwości jej dalszego zatrudnienia z powodu niskiej jakości jej pracy, a pracownica nie była w stanie efektywnie pracować z uwagi na zły stan zdrowia. Następnego dnia po zwolnieniu Jadwiga K. poszła na zwolnienie lekarskie, które trwało aż do 10 marca 2016 r.

Po rozwiązaniu umowy o pracę i otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pozostała jej jeszcze umowa zlecenie. K. poinformowała więc spółkę W., że nie może przyjść do pracy z powodu choroby. Jednak w odpowiedzi usłyszała, że skoro może chodzić (a taką adnotację zawierało zaświadczenie lekarskie), to musi przyjść i wywiązać się z umowy, gdyż obowiązuje ją grafik.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-10-09 22:35) Zgłoś naruszenie 10

    No i słusznie spólka napisała gdyz jak wszyscy wiemy zdolność do pracy nabywa się w zalezności od rodzaju ,charakteru i zagrożeń w pracy . Dlaczego więc tzw L-4 mialo by byc inaczej traktowane. Do pierwotnej pracy nie była zdolna a do wtornej ,lzejszej juz tak -wiec o co urzędasom biega?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane