statystyki

Antykorupcyjne oświadczenia z wątpliwościami

autor: Łukasz Guza04.10.2018, 09:05; Aktualizacja: 04.10.2018, 10:09
Poprawka przewidywała, że taki wzór określałby minister rodziny, pracy i polityki społecznej (w formie rozporządzenia)

Poprawka przewidywała, że taki wzór określałby minister rodziny, pracy i polityki społecznej (w formie rozporządzenia)źródło: ShutterStock

Inspektor pracy będzie musiał wskazywać, czy np. jego brat, siostra lub szwagier prowadzą działalność, która pokrywa się z nadzorem PIP. Tak zdecydowali posłowie połączonych komisji ds. kontroli państwowej oraz polityki społecznej i rodziny. Odrzucili oni zgłoszone w II czytaniu poprawki do projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Nowe przepisy przewidują, że pracownicy prowadzący czynności kontrolne będą musieli składać oświadczenia, w których wskażą, czy członkowie ich najbliższej rodziny (m.in. małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo, zięć, szwagier) prowadzą działalność, która jest zbieżna z zakresem kontroli PIP. Chodzi np. o obsługę kadrową lub prowadzenie szkolenia bhp. Ma to wyeliminować ryzyko korupcji. Ograniczone będą przypadki, gdy pracodawca korzysta z usług np. firmy bhp prowadzonej przez żonę inspektora, bo wie, że dzięki temu – w razie kontroli – może liczyć na ulgowe traktowanie.

Nowelizacja – w zakresie samego celu zmian – zyskała akceptację większości ugrupowań parlamentarnych. W trakcie II czytania posłowie PO zgłosili jednak propozycje poprawek, które dotyczą szczegółowych rozwiązań w niej zawartych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane