statystyki

Antykorupcyjne oświadczenia z wątpliwościami

autor: Łukasz Guza04.10.2018, 09:05; Aktualizacja: 04.10.2018, 10:09
Poprawka przewidywała, że taki wzór określałby minister rodziny, pracy i polityki społecznej (w formie rozporządzenia)

Poprawka przewidywała, że taki wzór określałby minister rodziny, pracy i polityki społecznej (w formie rozporządzenia)źródło: ShutterStock

Inspektor pracy będzie musiał wskazywać, czy np. jego brat, siostra lub szwagier prowadzą działalność, która pokrywa się z nadzorem PIP. Tak zdecydowali posłowie połączonych komisji ds. kontroli państwowej oraz polityki społecznej i rodziny. Odrzucili oni zgłoszone w II czytaniu poprawki do projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Nowe przepisy przewidują, że pracownicy prowadzący czynności kontrolne będą musieli składać oświadczenia, w których wskażą, czy członkowie ich najbliższej rodziny (m.in. małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo, zięć, szwagier) prowadzą działalność, która jest zbieżna z zakresem kontroli PIP. Chodzi np. o obsługę kadrową lub prowadzenie szkolenia bhp. Ma to wyeliminować ryzyko korupcji. Ograniczone będą przypadki, gdy pracodawca korzysta z usług np. firmy bhp prowadzonej przez żonę inspektora, bo wie, że dzięki temu – w razie kontroli – może liczyć na ulgowe traktowanie.

Nowelizacja – w zakresie samego celu zmian – zyskała akceptację większości ugrupowań parlamentarnych. W trakcie II czytania posłowie PO zgłosili jednak propozycje poprawek, które dotyczą szczegółowych rozwiązań w niej zawartych.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane