statystyki

TK: W przepisach o regulaminach płac jest luka

autor: Łukasz Guza03.10.2018, 07:47; Aktualizacja: 03.10.2018, 09:56
Obowiązujące obecnie zasady ustalania regulaminów zaskarżyła Konfederacja Lewiatan.

Obowiązujące obecnie zasady ustalania regulaminów zaskarżyła Konfederacja Lewiatan.źródło: ShutterStock

 Jeśli w firmie funkcjonuje związek zawodowy, trzeba z nim uzgodnić treść regulaminu wynagradzania lub jego zmianę. Niewydanie takiego aktu ze względu na brak porozumienia nie powoduje naruszenia kodeksu pracy. Przepisy zawierają jednak lukę w zakresie wypowiadania regulacji płacowych, którą może usunąć jedynie ustawodawca. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2018 r.

Obowiązujące obecnie zasady ustalania regulaminów zaskarżyła Konfederacja Lewiatan. Chodzi o art. 77 2 par. 4 kodeksu pracy. Przewiduje on, że regulamin płacowy ustala pracodawca, ale jeśli działa u niego związek zawodowy, treść tego aktu musi z nim uzgodnić. Tym samym związkowcy mogą np. blokować każdą niekorzystną dla pracowników zmianę dotyczącą warunków płacy (np. obniżkę stawek wynagrodzenia). W firmach, w których działa kilka organizacji zakładowych, też jest to możliwe, o ile przedstawią one wspólne stanowisko, np. co do propozycji zmian w regulaminie (albo zrobią to przynajmniej związki reprezentatywne). To rozwiązanie przewidziane jest w art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881), który także został zaskarżony przez Konfederację Lewiatan. We wniosku do TK pracodawcy wskazali m.in., że ustawodawca nałożył na nich obowiązek, którego nie mogą wykonać. Są zobowiązani do wydawania regulaminów płacowych, ale nie są w stanie tego zrobić bez zgody związku. Przepisy nie precyzują też, czy np. firma może w ogóle jednostronnie wypowiedzieć taki akt.

Trybunał uznał, że art. 77 2 par. 4 k.p. jest zgodny z konstytucją oraz Konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 98 (Dz.U. z 1958 r. nr 29, poz. 126) i Europejską Kartą Społeczną (Dz.U. z 1999 r. nr 8, poz. 67). W pozostałym zakresie umorzył postępowanie. Przypomniał, że zgodnie z art. 20 ustawy zasadniczej podstawą ustroju gospodarczego RP jest społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych. W przypadku nawiązywania i rozwiązywania porozumień zbiorowych ta konstytucyjna zasada jest realizowana poprzez prowadzenie rokowań (przez firmy i reprezentację załogi), które mają dobrowolny charakter. Artykuł 77 2 par. 4 nie narusza swobody stron, bo żadna z nich nie musi zgadzać się na negatywne dla siebie rozwiązania. Trudno uznać też, że na pracodawców nakłada on obowiązek, którego nie mogą spełnić.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mały Jaś(2018-10-04 06:54) Zgłoś naruszenie 01

    I co ? TK to fasada? Nie robi teraz niczego dobrego dla społeczeństwa? Co doktorku Bodnar? Nawiasem mówiąc sprawa była prista jak w kawale o wilku, zającu i niedźwiedziu. Zając co robisz? - pyta wilk. Piszę magisterkę - odpowiedział zając. Hehe ty magisterkę? Nie rozśmieszaj mnie - ryknął wilk. A co za temar, jeśli mogę spytać? - dodał. O wyższości zajęcy nad wilkami - rzekł zając. Cooo? - zawył wilk i zaczął dusić zająca. Temat jak temat, ale liczy się kto jest promotorem - powiedział wycjodzący z lasu niedźwiedź którego łapa wylądowała na głowie wilka. Tak to bywa z Lewiatanem. Cokolwiek zgłosi można od razu odrzucić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane