statystyki

Udzielenie schronienia w domu pomocy nie wymaga decyzji

autor: Michalina Topolewska03.10.2018, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2018, 10:28
Wojewoda unieważnił zapis uchwały wskazujący, że przyznanie pomocy w formie tymczasowego miejsca pobytu w ośrodku wsparcia oraz sposób płatności jest ustalany po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w decyzji.

Wojewoda unieważnił zapis uchwały wskazujący, że przyznanie pomocy w formie tymczasowego miejsca pobytu w ośrodku wsparcia oraz sposób płatności jest ustalany po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w decyzji.źródło: ShutterStock

 Porozumienie między kierownikiem ośrodka pomocy społecznej a ośrodkiem wsparcia nie może ustalać kosztu dziennego utrzymania w tej placówce.

Tak uznał wojewoda lubelski, który stwierdził nieważność części zapisów zawartych w uchwale podjętej przez radnych Terespola. Dotyczyła ona ustalenia szczegółowych zasad odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia. Organ nadzoru zakwestionował przepis uchwały, z którego wynikało, że koszt dziennego utrzymania osoby w takiej instytucji jest określany na podstawie porozumienia podpisywanego między kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Terespolu a ośrodkiem wsparcia, do którego jest kierowana dana osoba.

W ocenie organu nadzoru taka regulacja nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508). Wskazuje, że zgodnie z jej art. 17 ust. 1 pkt 3 do zadań własnych gminy należy udzielenie schronienia, zapewnienie posiłku i niezbędnego ubrania. Samorząd może je wykonywać samodzielnie – przy pomocy swoich jednostek organizacyjnych, lub przekazać do realizacji innym podmiotom na mocy zawieranej z nimi umowy. Dlatego, biorąc pod uwagę, że w tym zakresie konieczne jest zawarcie umowy na szczeblu gminy i podmiotu, nie jest dopuszczalne zawieranie jej między kierownikiem GOPS a ośrodkiem wsparcia.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane