statystyki

Udzielenie schronienia w domu pomocy nie wymaga decyzji

autor: Michalina Topolewska03.10.2018, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2018, 10:28
Wojewoda unieważnił zapis uchwały wskazujący, że przyznanie pomocy w formie tymczasowego miejsca pobytu w ośrodku wsparcia oraz sposób płatności jest ustalany po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w decyzji.

Wojewoda unieważnił zapis uchwały wskazujący, że przyznanie pomocy w formie tymczasowego miejsca pobytu w ośrodku wsparcia oraz sposób płatności jest ustalany po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w decyzji.źródło: ShutterStock

 Porozumienie między kierownikiem ośrodka pomocy społecznej a ośrodkiem wsparcia nie może ustalać kosztu dziennego utrzymania w tej placówce.

Tak uznał wojewoda lubelski, który stwierdził nieważność części zapisów zawartych w uchwale podjętej przez radnych Terespola. Dotyczyła ona ustalenia szczegółowych zasad odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia. Organ nadzoru zakwestionował przepis uchwały, z którego wynikało, że koszt dziennego utrzymania osoby w takiej instytucji jest określany na podstawie porozumienia podpisywanego między kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Terespolu a ośrodkiem wsparcia, do którego jest kierowana dana osoba.

W ocenie organu nadzoru taka regulacja nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508). Wskazuje, że zgodnie z jej art. 17 ust. 1 pkt 3 do zadań własnych gminy należy udzielenie schronienia, zapewnienie posiłku i niezbędnego ubrania. Samorząd może je wykonywać samodzielnie – przy pomocy swoich jednostek organizacyjnych, lub przekazać do realizacji innym podmiotom na mocy zawieranej z nimi umowy. Dlatego, biorąc pod uwagę, że w tym zakresie konieczne jest zawarcie umowy na szczeblu gminy i podmiotu, nie jest dopuszczalne zawieranie jej między kierownikiem GOPS a ośrodkiem wsparcia.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane