statystyki

Jakie obowiązki ciążą na firmie będącej płatnikiem zasiłków, gdy pracownica urodziła dziecko

autor: Izabela Nowacka27.09.2018, 20:00
dokument, podpis, biuro, praca

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wygasa prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, tym samym osoba korzystająca z urlopu nie podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu.źródło: ShutterStock

problem Pracownica urodziła dziecko 18 września 2018 r. Do 17 września pobierała zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty do ZUS należy składać za tę pracownicę, począwszy do września, i jak ją rozliczać w raportach, jeśli pracodawca jest płatnikiem zasiłków? Pracownica zadeklarowała, że po urlopie macierzyńskim przejdzie na rodzicielski, a potem na wychowawczy.

odpowiedź

Za czas urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz ojcowskiego pracownikom przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny od stosunku pracy tytuł do ubezpieczeń. Oznacza to, że w okresie korzystania z danego rodzaju urlopu i otrzymywania zasiłku osoba nie podlega ubezpieczeniom jak dotychczas, tj. z umowy o pracę, lecz przechodzi na inne zasady. Osoby pobierające zasiłek macierzyński (albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego) obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia spełnienia warunków do podlegania tym ubezpieczeniom do dnia zaprzestania spełniania tych warunków. Osoby te nie podlegają ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wygasa prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, tym samym osoba korzystająca z urlopu nie podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podstawa wymiaru składek

Dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński podstawę wymiaru stanowi kwota wypłaconego zasiłku. Rozliczeniu za dany miesiąc podlega zasiłek wypłacony w tym miesiącu zgodnie z terminem. W przypadku pracodawców będących w danym roku kalendarzowym płatnikami zasiłków świadczenia te są wypłacane w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane