statystyki

Stypendium naukowe może mieć także charakter socjalny

autor: Paulina Szewioła24.09.2018, 18:00
Zdaniem WSA dodatkowe wymogi przewidziane przez statut fundacji nie wykluczają charakteru socjalnego tego stypendium.

Zdaniem WSA dodatkowe wymogi przewidziane przez statut fundacji nie wykluczają charakteru socjalnego tego stypendium.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy M.R., który złożył wniosek o przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim. Wydziałowa komisja stypendialna wydała jednak decyzję odmowną w jego sprawie.

Powód? Z dokumentacji wynikało, iż miesięczny dochód netto na jednego członka w rodzinie wnioskodawcy przekraczał kwotę uprawniającą do otrzymania tej formy pomocy materialnej. Wszystko przez to, że zaliczono do niego środki ze stypendium naukowego otrzymywanego przez jego brata od jednej z fundacji.

M.R. złożył więc odwołanie od tego rozstrzygnięcia. Jego zdaniem komisja nie uwzględniła faktu, że do dochodu nie wlicza się stypendiów o charakterze socjalnym, przyznawanych przez podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032, ze zm.), tj. organizacje pożytku publicznego i jednostki samorządu terytorialnego. A zdaniem M.R. jego brat właśnie takie otrzymywał.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane