statystyki

Jeśli spłacasz długi prywatne, nie licz na wyrozumiałość ZUS

autor: Michał Culepa24.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 24.09.2018, 08:41
ZUS ma uprawnienie – ale nie obowiązek – umarzania należności, jeżeli wystąpią uzasadnione przyczyny.

ZUS ma uprawnienie – ale nie obowiązek – umarzania należności, jeżeli wystąpią uzasadnione przyczyny.źródło: ShutterStock

Jeżeli ktoś jest w stanie płacić alimenty czy czynsz za mieszkanie, nie ma szansy na umorzenie należności z tytułu niezapłaconych odsetek od składek. Nawet, jeżeli jest niepełnosprawnym rencistą.

Zbigniew K. prowadził przez blisko 10 lat działalność gospodarczą, świadcząc usługi remontowo-budowlane. Pod koniectego okresu popadł w poważne problemy finansowe i musiał zamknąć firmę, ale – z racji tego, że przez pewien czas nie opłacał terminowo obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – ZUS nakazał zapłatę odsetek.

Pan K. wniósł o umorzenie tej należności, argumentując, że obecnie jest niepełnosprawny, posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i pobiera rentę z tego tytułu. Potrącane są z niej należności z tytułu alimentów oraz na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto z racji złego stanu zdrowia musi ponosić koszty leczenia. Nie dysponuje też innymi składnikami majątku, które posłużyłyby na spłatę należności z tytułu odsetek na rzecz ZUS.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane