statystyki

Praca w nocy nie dla młodych matek

autor: Łukasz Guza20.09.2018, 08:06; Aktualizacja: 20.09.2018, 09:46
Matka karmiąca dziecko piersią

„Praca nocna” może obejmować zarówno pracę wykonywaną w całości w porze nocnej, jak i tę świadczoną w systemie zmianowymźródło: ShutterStock

 Kobieta zatrudniona w systemie zmianowym, która karmi piersią, może być objęta zakazem pracy w nocy nawet jeśli tylko część przepracowanych godzin przypada w takiej porze. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczy hiszpańskiej pracownicy ochrony, która 8 listopada 2014 r. urodziła syna. Od marca 2015 r. była objęta 8-godzinnym system zmianowym, który przewidywał wykonywanie obowiązków także w porze nocnej. Z uwagi na karmienie piersią zatrudniona wystąpiła do pracodawcy i ubezpieczyciela o wypłatę świadczenia przysługującego matkom w przypadku, gdy nie powinny one świadczyć pracy ze względu na ryzyko dla zdrowia matki lub dziecka wynikające z warunków jej pracy. W takiej sytuacji – zgodnie z prawem hiszpańskim – umowa o pracę jest zawieszana (jeśli niemożliwe jest wyeliminowanie zagrożenia dla kobiet lub przeniesienie na inne stanowisko).

Ubezpieczyciel nie zgodził się na wypłatę świadczenia. Uznał, że nocny, zmianowy oraz samodzielny charakter pracy same w sobie nie powodują wyraźnego ryzyka dla karmienia piersią. Zatrudniona zaskarżyła tę decyzję do sądu, a ten powziął wątpliwości co do zakresu ochrony matek przewidzianej w dyrektywie 92/85/EWG z 19 października 1992 r. (Dz.U. z 1992 r., L 348, s. 1). Dlatego skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne do TSUE.


Pozostało jeszcze 23% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane