statystyki

Strajki i telepracę trzeba uregulować na nowych zasadach

autor: Łukasz Guza20.09.2018, 08:06; Aktualizacja: 20.09.2018, 10:00
Żadna ze stron dialogu społecznego nie sprzeciwia się m.in. modyfikacjom w zakresie prowadzenia sporów zbiorowych.

Żadna ze stron dialogu społecznego nie sprzeciwia się m.in. modyfikacjom w zakresie prowadzenia sporów zbiorowych.źródło: ShutterStock

 Zmiana reguł prowadzenia sporów zbiorowych, unowocześnienie pracy zdalnej, ułatwienie mediacji – takie modyfikacje przepisów postulują wspólnie partnerzy społeczni. W dalszej perspektywie mają oni negocjować zmiany w zakresie czasu pracy oraz ograniczenia zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych.

Na wczorajszym posiedzeniu zespołu ds. prawa pracy związki zawodowe i organizacje pracodawców przedstawiały zagadnienia, które ich zdaniem wymagają modyfikacji. Bodźcem do tego były prace komisji kodyfikacyjnej, która przygotowała projekt nowego kodeksu pracy. Rząd nie pracuje nad jego uchwaleniem (m.in. ze względu na brak zgody większości partnerów społecznych), ale zapowiedział, że niektóre rozwiązania w nim zawarte mogą być uchwalone w formie nowelizacji obecnego k.p. Warunkiem jest konsensus wszystkich stron w tej sprawie. Strona rządowa podtrzymała to stanowisko na ostatnim posiedzeniu zespołu.

– Uzgodniliśmy, że będziemy opierać się także na projektach przygotowanych przez poprzednią komisję kodyfikacyjną – podkreśla prof. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

– Nie oznacza to jednak, że będziemy się starali przyjmować dokładne rozwiązania w nich zawarte. Wstępnie ustaliliśmy raczej zagadnienia, które wymagają zmian – dodaje.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane