statystyki

Opiekunowie czekają na decyzję trybunału w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska19.09.2018, 18:00
W sądach początkowo zróżnicowana praktyka orzekania doprowadziła do ukształtowania jednolitej linii orzekania, korzystnej dla opiekunów. Wynika z niej, że świadczenie powinno być przyznawane bez względu na to, kiedy osoba stała się niepełnosprawna.

W sądach początkowo zróżnicowana praktyka orzekania doprowadziła do ukształtowania jednolitej linii orzekania, korzystnej dla opiekunów. Wynika z niej, że świadczenie powinno być przyznawane bez względu na to, kiedy osoba stała się niepełnosprawna.źródło: ShutterStock

Zajmujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny powinien mieć zagwarantowane wsparcie, które pozwoli uniknąć ubóstwa. Warunki ubiegania się o świadczenia powinny zaś być skonstruowane w taki sposób, aby nie naruszały zasady równego traktowania.

Taki wniosek przedstawiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) w opinii przyjaciela sądu w sprawie Tomasz Łuczkiewicz i inni przeciwko Polsce, która czeka na rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Skargi złożone przez 22 opiekunów w 2013 r. zostały połączone w jedną sprawę i dotyczą pozbawienia ich prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

To właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), która uzależniła uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego od tego, czy niepełnosprawność członka rodziny powstała, zanim skończył 18 lat lub 24 lata (jeśli miało to miejsce w trakcie nauki). Jednocześnie ta forma wsparcia została odebrana opiekunom, którzy mieli ją przyznaną przed zmianą przepisów, czyli do końca 2012 r., jeśli uszczerbek na zdrowiu ich podopiecznego powstał już w dorosłym życiu. Zdaniem skarżących stanowi to naruszenie nabytego prawa własności wywodzonego z art. 6 ust. 1 Europejskiej konwencji praw Człowieka.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane