statystyki

Opiekunowie czekają na decyzję trybunału w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska19.09.2018, 18:00
W sądach początkowo zróżnicowana praktyka orzekania doprowadziła do ukształtowania jednolitej linii orzekania, korzystnej dla opiekunów. Wynika z niej, że świadczenie powinno być przyznawane bez względu na to, kiedy osoba stała się niepełnosprawna.

W sądach początkowo zróżnicowana praktyka orzekania doprowadziła do ukształtowania jednolitej linii orzekania, korzystnej dla opiekunów. Wynika z niej, że świadczenie powinno być przyznawane bez względu na to, kiedy osoba stała się niepełnosprawna.źródło: ShutterStock

Zajmujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny powinien mieć zagwarantowane wsparcie, które pozwoli uniknąć ubóstwa. Warunki ubiegania się o świadczenia powinny zaś być skonstruowane w taki sposób, aby nie naruszały zasady równego traktowania.

Taki wniosek przedstawiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) w opinii przyjaciela sądu w sprawie Tomasz Łuczkiewicz i inni przeciwko Polsce, która czeka na rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Skargi złożone przez 22 opiekunów w 2013 r. zostały połączone w jedną sprawę i dotyczą pozbawienia ich prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

To właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), która uzależniła uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego od tego, czy niepełnosprawność członka rodziny powstała, zanim skończył 18 lat lub 24 lata (jeśli miało to miejsce w trakcie nauki). Jednocześnie ta forma wsparcia została odebrana opiekunom, którzy mieli ją przyznaną przed zmianą przepisów, czyli do końca 2012 r., jeśli uszczerbek na zdrowiu ich podopiecznego powstał już w dorosłym życiu. Zdaniem skarżących stanowi to naruszenie nabytego prawa własności wywodzonego z art. 6 ust. 1 Europejskiej konwencji praw Człowieka.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane