statystyki

Symbol choroby psychicznej wraca na orzeczenie o niepełnospraności

autor: Michalina Topolewska17.09.2018, 17:00
W poprawce zaproponowano, aby w okresie między 27 czerwca a dniem poprzedzającym wejście w życie nowelizacji podstawą do potwierdzania choroby psychicznej było zaświadczenie lekarskie.

W poprawce zaproponowano, aby w okresie między 27 czerwca a dniem poprzedzającym wejście w życie nowelizacji podstawą do potwierdzania choroby psychicznej było zaświadczenie lekarskie.źródło: ShutterStock

Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności będą mogły ponownie wpisywać chorobę psychiczną na dokumencie wystawianym osobie z dysfunkcją zdrowotną jako powód jej powstania.

Taką możliwość przywraca art. 2 uchwalonej przez Sejm ustawy z 13 września 2018 r. nowelizującej m.in. ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, i ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana stanowi dostosowanie przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2018 r. (sygn. akt SK 19/17). Sędziowie orzekli wtedy o niekonstytucyjności przepisu rozporządzenia, który pozwalał umieszczać na orzeczeniu o niepełnosprawności symbol 02-P oznaczający chorobę psychiczną. Zdaniem TK taki przepis powinien być umieszczony w ustawie, a nie w rozporządzeniu. W efekcie od 27 czerwca br., kiedy wyrok wszedł w życie, nie może być stosowany przez powiatowe zespoły ds. orzekania.

Wróci on na orzeczenia po wejściu w życie ustawy, co nastąpi po 14 dniach od jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Co ważne na ostatnim etapie prac legislacyjnych posłowie PiS zgłosili do niej istotną dla pracodawców poprawkę, zapisaną w art. 4a, dotyczącą przepisów przejściowych. Teraz jest bowiem tak, że firmy z uwagi na brak na orzeczeniu pracownika wskazania o chorobie psychicznej nie mogą wnioskować o wyższe dofinansowanie do jego wynagrodzenia ani wliczać go do stanu zatrudnienia, m.in. na potrzeby udzielania ulg we wpłatach na PFRON.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane