Niższe składki za opiekunkę w Niemczech

autor: Bożena Wiktorowska13.09.2018, 20:00
Dlaczego firma chciała zmienić sposób wypłacana wynagrodzenia dla osób i tak mających prawo do płacenia składek w Polsce?

Dlaczego firma chciała zmienić sposób wypłacana wynagrodzenia dla osób i tak mających prawo do płacenia składek w Polsce?źródło: ShutterStock

Wypłata wynagrodzenia raz na dwa miesiące za usługi wykonywane poza Polską umożliwia nie tylko stosowanie zerowej składki ubezpieczeniowej w pierwszym miesiącu, ale także odliczenie diet za każdy dzień pobytu poza granicami kraju. ZUS uznał, że pracodawca może korzystać z takiego rozwiązania.

W maju 2018 r. do oddziału ZUS w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej ustalenia podstawy wymiaru składek za wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń poza granicami kraju. Pytający wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku lub wymagającym pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Jego firma działa przede wszystkim na terenie Niemiec jako podwykonawca na rzecz dużego przedsiębiorstwa.

Aby wykonanie kontraktu było możliwe, polski przedsiębiorca podpisuje umowy z osobami fizycznymi. W jego imieniu wykonują one w Niemczech usługi. Opiekunowie są zatrudniani także na terenie Polski. Tu jednak wykonują prace związane z naborem nowych opiekunów, pozyskiwaniem klientów oraz promowaniem takiej formy opieki (pozwala im to odpocząć od wyczerpującej pracy z osobami niedołężnymi). Pracodawca podkreślił, że zlecenia o charakterze informacyjno-rekrutacyjnym nie są usługami marginalnymi i są wykonywane w pełnym wymiarze.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane