statystyki

Niższe składki za opiekunkę w Niemczech

autor: Bożena Wiktorowska13.09.2018, 20:00
Dlaczego firma chciała zmienić sposób wypłacana wynagrodzenia dla osób i tak mających prawo do płacenia składek w Polsce?

Dlaczego firma chciała zmienić sposób wypłacana wynagrodzenia dla osób i tak mających prawo do płacenia składek w Polsce?źródło: ShutterStock

Wypłata wynagrodzenia raz na dwa miesiące za usługi wykonywane poza Polską umożliwia nie tylko stosowanie zerowej składki ubezpieczeniowej w pierwszym miesiącu, ale także odliczenie diet za każdy dzień pobytu poza granicami kraju. ZUS uznał, że pracodawca może korzystać z takiego rozwiązania.

W maju 2018 r. do oddziału ZUS w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej ustalenia podstawy wymiaru składek za wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń poza granicami kraju. Pytający wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku lub wymagającym pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Jego firma działa przede wszystkim na terenie Niemiec jako podwykonawca na rzecz dużego przedsiębiorstwa.

Aby wykonanie kontraktu było możliwe, polski przedsiębiorca podpisuje umowy z osobami fizycznymi. W jego imieniu wykonują one w Niemczech usługi. Opiekunowie są zatrudniani także na terenie Polski. Tu jednak wykonują prace związane z naborem nowych opiekunów, pozyskiwaniem klientów oraz promowaniem takiej formy opieki (pozwala im to odpocząć od wyczerpującej pracy z osobami niedołężnymi). Pracodawca podkreślił, że zlecenia o charakterze informacyjno-rekrutacyjnym nie są usługami marginalnymi i są wykonywane w pełnym wymiarze.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane