statystyki

Nadgodziny po 24-godzinnej zmianie i w niedziele – resort wyjaśnia kolejne wątpliwości praktyczne

autor: Łukasz Prasołek13.09.2018, 10:31; Aktualizacja: 13.09.2018, 12:37
ochroniarz w sklepie

Rozliczanie godzin nadliczbowych w niedzielę znacznie komplikuje niespójność pojęciowa niedzieli i doby pracowniczej, które zostało wprowadzone do kodeksu pracy w 2004 r.źródło: ShutterStock

Zatrudnieni w ochronie, którzy pracują w systemie 24-godzinnych zmian, będą wypracowywali głównie nadgodziny średniotygodniowe, gdyż ich całą dobę pracowniczą wypełnia praca planowana w harmonogramach czasu pracy. Z kolei niedziela trwa zawsze tak samo, czyli od godz. 6.00 do godz. 6.00 następnego dnia lub w innych godzinach wynikających z regulaminu pracy pracodawcy, i to nawet wtedy, gdy w jej trakcie zaplanowano pracę tak, że doba pracownicza rozpoczyna się o innej godzinie niż 6.00.

Pracownicy zatrudnieni przy ochronie osób lub pilnowaniu mienia pracują najczęściej w systemie równoważnego czasu pracy, zazwyczaj z wydłużeniem dobowego czasu pracy do 12 godzin, a rzadziej do 24 godzin na dobę (na co zezwala art. 137 kodeksu pracy, dalej k.p.). W pierwszym przypadku określenie pracy nadliczbowej nie jest skomplikowane, ale praktyczne wątpliwości pojawiają się, gdy jest ona planowana po 24 godziny, gdyż wtedy zajmuje całą dobę pracowniczą. Pojawia się więc pytanie, czy wówczas może w ogóle dojść do pracy w godzinach nadliczbowych dobowych, skoro praca zaplanowana ochroniarzowi zajmuje całą dobę pracowniczą? W stanowisku z 9 lipca 2018 r. resort rodziny udzielił na to pytanie odpowiedzi przeczącej. Przyjął bowiem, że nie może być mowy o nadgodzinie dobowej, gdy doba pracownicza już minęła. Tak więc praca przypadająca po 24-godzinnej zmianie zawsze będzie rozliczana jako praca w nadgodzinach średniotygodniowych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej słusznie także zaznaczyło że takie nadgodziny będą niezgodne z prawem, gdyż naruszą odpoczynek dobowy pracownika, który powinien rozpocząć się bezpośrednio po 24-godzinnej służbie i trwać kolejne 24 godziny.

Uwaga! Dla pracowników oznacza to zawsze 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za nadgodziny średniotygodniowe, ale niestety wypłacany po zakończeniu okresu rozliczeniowego, gdyż dopiero wtedy rozlicza się nadgodziny średniotygodniowe.

Zatem w praktyce tacy pracownicy ochrony mogą wypracować nadgodziny dobowe jedynie w przypadku dodatkowego zatrudnienia w dniach wolnych od pracy. Wtedy bowiem obowiązuje kodeksowa norma dobowa i każda praca powyżej ośmiu godzin będzie musiała być rozliczona jako nadgodzina dobowa, a nie średniotygodniowa, zgodnie z art. 151 1 par. 2 k.p.

Rozliczanie godzin nadliczbowych w niedzielę znacznie komplikuje niespójność pojęciowa niedzieli i doby pracowniczej, które zostało wprowadzone do kodeksu pracy w 2004 r. Pojęcie niedzieli jako okresu trwającego od godz. 6.00 w niedzielę do godz. 6.00 w poniedziałek jest historycznie starsze od pojęcia doby pracowniczej i istniało w prawie pracy dużo wcześniej. Nikt tego pojęcia nie zmienił jednak w 2004 r., kiedy definiowano dobę pracowniczą, co wydaje się błędem. W związku z powyższym w praktyce pojawiają się dylematy, jak rozliczać pracę dodatkową, która wykonywana jest w dobie pracowniczej rozpoczynającej się w niedzielę, ale już nie pokrywa się z kodeksowym rozumieniem niedzieli. Podejścia można w tym zakresie zaprezentować dwa:

1) doba pracownicza ma znaczenie decydujące, a wobec tego wyznacza także czas trwania niedzieli lub


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane