statystyki

Pracownicze plany kapitałowe: Rząd zastawia na przedsiębiorców niejedną pułapkę

autor: Adrian Prusik, Magdalena Zwolińska13.09.2018, 10:31; Aktualizacja: 13.09.2018, 12:02
Tym, którym nie uda się skorzystać ze zwolnienia, projekt daje możliwość niefinansowania składek na PPK, jeśli dany podmiot założy PPE po wejściu w życie ustawy o PPK

Tym, którym nie uda się skorzystać ze zwolnienia, projekt daje możliwość niefinansowania składek na PPK, jeśli dany podmiot założy PPE po wejściu w życie ustawy o PPKźródło: ShutterStock

 W ubiegłym tygodniu ukazała się kolejna wersja projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. W tym kształcie została przyjęta przez Radę Ministrów i przekazana do Sejmu (obecnie oczekuje na pierwsze czytanie). Jak się okazuje, pojawiły się w niej ważne zmiany dotyczące wzajemnej relacji PPK i pracowniczych programów emerytalnych (regulowanych ustawą z 20 kwietnia 2004 r., t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1449 ze zm.).

Po pierwsze, zmiany dotyczą możliwości zwolnienia od PPK dla firm prowadzących PPE. Kwestia ta wraz z rządową propozycją przeszła już niemałą ewolucję. Początkowo, wedle zapowiedzi Mateusza Morawieckiego (ówcześnie ministra rozwoju), od PPK bez dodatkowych warunków zwalniać miało każde PPE. Przed publikacją projektu były sygnały, że znajdzie się w nim wymóg odprowadzania składki na poziomie co najmniej 3,5 proc. pensji uczestnika przez minimum sześć miesięcy przed wejściem w życie ustawy o PPK. Ostatecznie warunek wysokości składki pojawił się w pierwszej oficjalnej wersji projektu (z lutego 2018 r.), ale bez terminu sześciomiesięcznego. W kolejnej wersji, z maja br., znalazł się zaś rygorystyczny wymóg, zgodnie z którym od PPK miałoby uwalniać tylko takie PPE, do którego przystąpiło co najmniej 50 proc. zatrudnionych. W ostatniej wersji to obostrzenie zostało jednak złagodzone – obecnie jest to 25 proc. zatrudnionych. W zamian zaś pojawiło się inne utrudnienie – PPE musi istnieć już w dniu wejścia ustawy w życie, co planowane jest na 1 stycznia 2019 r., a nie, jak poprzednio proponowano, na chwilę objęcia danego podmiotu systemem PPK (najwcześniejsza data to 1 lipca 2019 r.). O konsekwencjach wynikających z tego stanu rzeczy pisze w swojej opinii Adrian Prusik z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. 

Po drugie, tym, którym nie uda się skorzystać ze zwolnienia, projekt daje możliwość niefinansowania składek na PPK, jeśli dany podmiot założy PPE po wejściu w życie ustawy o PPK (co w tym przypadku istotne – do nowego systemu i tak będzie musiał przystąpić). Okazuje się jednak, że również ta regulacja będzie sprawiać problemy, o czym pisze Magdalena Zwolińska z kancelarii NGL Wiater.

PPK jako produkt bez wizji. Z III filara mogą odpłynąć miliardy złotych

Do projektu ustawy o PPK na ostatniej prostej wprowadzono zmiany przyspieszające zamknięcie „okienka” dla pracodawców na skorzystanie z alternatywy dla PPK w postaci utworzenia pracowniczego programu emerytalnego. W efekcie w 2019 r. można spodziewać się likwidacji sporej części funkcjonujących programów emerytalnych, dokonywania zwrotu środków oraz spadku wartości oszczędności zgromadzonych w całym III filarze na skalę niespotykaną od 2004 r. Zyskać może jedynie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który ściągnie 30 proc. sumy wpłaconych składek podstawowych podlegających zwrotowi, oraz fiskus ściągający daninę z podatku od zysków kapitałowych. Wydaje się, że nie o takie działania powinno chodzić.

Jeżeli PPK i „Program Budowy Kapitału” miały mieć charakter systemowych zmian, to projekt ustawy o PPK wydaje się pomysłem na stworzenie produktu bez wizji tego systemu, by nie rzec: wbrew celom stawianym przed systemem III filara emerytalnego. Ich skutkiem może być zamrożenie rozwoju rynku oszczędności emerytalnych na najbliższy rok, a także zmniejszenie wartości oszczędności emerytalnych już zgromadzonych w III filarze. Dla niektórych pracodawców, już prowadzących PPE, zmiana na ostatniej prostej może okazać się pułapką. Trudno szukać w tym logiki czy sposobu na budowę zaufania do wprowadzanych rozwiązań.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane