statystyki

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

autor: Izabela Nowacka13.09.2018, 10:31; Aktualizacja: 13.09.2018, 11:40
Kalendarz

Najczęściej pracownikowi trzeba udzielić czasu wolnego od pracy w celu realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy.źródło: Materiały Prasowe

 Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z kodeksu pracy i z przepisów wykonawczych do niego, a także z innych przepisów prawa.

problem

We wrześniu jeden z pracowników chorował przez trzy dni robocze, wykorzystał również urlop okolicznościowy z tytułu zawarcia związku małżeńskiego (dwa dni). Jest wynagradzany stawką miesięczną w stałej wysokości 4200 zł oraz miesięczną premią regulaminową wynikową od 100 do 500 zł. Jednocześnie na początku września przepracował łącznie dziewięć godzin ponad normę dobową. Jak obliczyć wynagrodzenie za wrzesień?

odpowiedź

Za wrzesień pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za trzy dni, a także wynagrodzenie za 16 godzin zwolnienia od pracy z tytułu swojego ślubu, obliczone ze zmiennej premii przysługującej za wrzesień i z wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, oraz wynagrodzenie za 9 godzin pracy nadliczbowej.

Płatne zwolnienia

Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z kodeksu pracy (dalej: k.p.) i z przepisów wykonawczych do niego, a także z innych przepisów prawa. Najczęściej pracownikowi trzeba udzielić czasu wolnego od pracy w celu realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy, np. z zakresu bhp, stawienia się przed różnymi organami, zaopiekowania dzieckiem lub załatwienia ważnych spraw urzędowych, rodzinnych. Zwolnienia od pracy, do udzielenia których zobowiązuje pracodawcę kodeks pracy, przysługują np.:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane