statystyki

Poprawa zdrowia oznacza utratę renty rodzinnej

autor: Michał Culepa12.09.2018, 16:00
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Powoływanie się na wychowanie dzieci okazało się chybione, gdyż jej córka skończyła 18 lat miesiąc przed śmiercią męża pani B.źródło: ShutterStock

Wdowa, która nie spełnia kryterium wiekowego ani nie wychowuje małoletniego lub niepełnosprawnego dziecka, ale uzyskała rentę rodzinną z powodu bycia niezdolną do pracy w chwili śmierci męża, traci do niej prawo, jeżeli ZUS uzna, że może już pracować.

Maria B. urodziła się w 1956 r., po ukończeniu liceum pracowała zawodowo, ale ujawniła się u niej poważna choroba i około 1994 r. stała się całkowicie niezdolna do pracy. ZUS przyznał jej rentę inwalidzką. Pięć lat później zmarł jej mąż. Wdowa uzyskała prawo do renty rodzinnej. Obowiązujący wówczas art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej, tak samo jak dziś, przewidywał prawo do renty rodzinnej dla wdowy (lub wdowca), która ma 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci. Maria B. miała w chwili śmierci męża 43 lata, ale była niezdolna do pracy. Pobierała rentę aż do roku 2011, kiedy ZUS stwierdził, że jej stan zdrowia poprawił się na tyle, że może już pracować, i cofnął rentę rodzinną.

Kobieta odwołała się od decyzji, ale nie uzyskała korzystnych orzeczeń w sądach. Również Sąd Najwyższy w całości oddalił jej skargą kasacyjną.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane