statystyki

Urzędy pracy udzielają wsparcia bezrobotnym i pracodawcom. Nowa ustawa, ale stare błędy

autor: Michalina Topolewska11.09.2018, 18:00
praca, rekrutacja, bezrobotny

Jak zwracają uwagę rządowi prawnicy, projekt powiela w znacznej części przepisy obowiązującej ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.źródło: ShutterStock

 Rządowe Centrum Legislacji (RCL) ma zastrzeżenia do przepisów, na podstawie których powiatowe urzędy pracy (PUP) udzielają wsparcia bezrobotnym i pracodawcom. Podkreśla, że nie wskazują one szczegółowych zasad ani kryteriów jego przyznawania.

Taki zarzut został postawiony w stanowisku do przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) projektu ustawy o rynku pracy. Jak zwracają uwagę rządowi prawnicy, powiela on w znacznej części przepisy obowiązującej ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265), ale jednocześnie powtarza ich wady prawno-legislacyjne.

– Przedstawione rozwiązania budzą zastrzeżenia co do ich precyzyjności, co może naruszać zasadę demokratycznego państwa prawnego wyrażoną w art. 2 konstytucji i wynikającą z niej zasadę określoności przepisów i zasadę przyzwoitej legislacji – wskazuje w piśmie skierowanym do ministerstwa Tomasz Dobrowolski, wiceprezes RCL.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane