statystyki

Inspektor PIP nie skontroluje rodziny? Posłowie ograniczą ryzyko korupcji

autor: Łukasz Guza11.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.09.2018, 09:07
kontrola, praca

Nowe rozwiązanie ma ograniczyć ryzyko korupcji w PIP, w tym przede wszystkim przypadki, gdy prowadzący nadzór ma realizować kontrolę w firmie powiązanej biznesowo z członkiem jego rodziny.źródło: ShutterStock

 Inspektor pracy będzie musiał informować o tym, czy jego osoby bliskie prowadzą działalność gospodarczą zbieżną z przedmiotem kontroli prowadzonych w firmach. Tak wynika z komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Na ostatnim wspólnym posiedzeniu przyjęły go połączone komisje ds. kontroli państwowej oraz polityki społecznej i rodziny (czeka na II czytanie).

Nowe przepisy zakładają, że inspektorzy pracy będą musieli składać pisemne oświadczenia o prowadzeniu lub nieprowadzeniu działalności przez ich osoby najbliższe w rozumieniu art. 115 par. 11 k.k., Chodzi zatem o małżonka, rodzica, dziecko, rodzeństwo, powinowatego w tej samej linii lub stopniu, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia i jej małżonka oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. Każdy nowo zatrudniony inspektor będzie miał 30 dni na dopełnienie tego obowiązku (a już zatrudnieni w PIP – 30 dni od wejścia w życie nowelizacji). Nowe rozwiązanie ma ograniczyć ryzyko korupcji w PIP, w tym przede wszystkim przypadki, gdy prowadzący nadzór ma realizować kontrolę w firmie powiązanej biznesowo z członkiem jego rodziny. Posłowie jednogłośnie poparli projekt, ale wskazali wątpliwości co do szczegółowych rozwiązań.

– Nie jest np. jasne, jaką treść będzie miało samo oświadczenie składane przez inspektorów – wskazywała Izabela Mrzygłocka, posłanka PO.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane