statystyki

Inspektor PIP nie skontroluje rodziny? Posłowie ograniczą ryzyko korupcji

autor: Łukasz Guza11.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.09.2018, 09:07
kontrola, praca

Nowe rozwiązanie ma ograniczyć ryzyko korupcji w PIP, w tym przede wszystkim przypadki, gdy prowadzący nadzór ma realizować kontrolę w firmie powiązanej biznesowo z członkiem jego rodziny.źródło: ShutterStock

 Inspektor pracy będzie musiał informować o tym, czy jego osoby bliskie prowadzą działalność gospodarczą zbieżną z przedmiotem kontroli prowadzonych w firmach. Tak wynika z komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Na ostatnim wspólnym posiedzeniu przyjęły go połączone komisje ds. kontroli państwowej oraz polityki społecznej i rodziny (czeka na II czytanie).

Nowe przepisy zakładają, że inspektorzy pracy będą musieli składać pisemne oświadczenia o prowadzeniu lub nieprowadzeniu działalności przez ich osoby najbliższe w rozumieniu art. 115 par. 11 k.k., Chodzi zatem o małżonka, rodzica, dziecko, rodzeństwo, powinowatego w tej samej linii lub stopniu, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia i jej małżonka oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. Każdy nowo zatrudniony inspektor będzie miał 30 dni na dopełnienie tego obowiązku (a już zatrudnieni w PIP – 30 dni od wejścia w życie nowelizacji). Nowe rozwiązanie ma ograniczyć ryzyko korupcji w PIP, w tym przede wszystkim przypadki, gdy prowadzący nadzór ma realizować kontrolę w firmie powiązanej biznesowo z członkiem jego rodziny. Posłowie jednogłośnie poparli projekt, ale wskazali wątpliwości co do szczegółowych rozwiązań.

– Nie jest np. jasne, jaką treść będzie miało samo oświadczenie składane przez inspektorów – wskazywała Izabela Mrzygłocka, posłanka PO.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane