statystyki

Ustawowa dyskryminacja niepełnosprawnych nauczycieli w szkole

autor: Artur Radwan11.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:47
Dla dyrektorów zatrudnianie nauczycieli niepełnosprawnych na tzw. gołych etatach to też problem, bo wtedy narażają się na obowiązek wypłacania tej grupie jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Dla dyrektorów zatrudnianie nauczycieli niepełnosprawnych na tzw. gołych etatach to też problem, bo wtedy narażają się na obowiązek wypłacania tej grupie jednorazowego dodatku uzupełniającego.źródło: ShutterStock

Od 1 września szefowie placówek oświatowych, często wbrew samym zainteresowanym, muszą automatycznie obniżać pensum niepełnosprawnym nauczycielom.

Do tej pory obowiązywała zasada, że osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą pracować nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Jednak zgodnie z art. 42a ust. 1a, 2 i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967) nauczycielom o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności obniżono tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy. W dalszej części przepisu jest również zastrzeżenie, że nie może to spowodować zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień nauczyciela. Z kolei ustęp 3 tego przepisu zastrzega, że nauczyciel z taką niepełnosprawnością nie może korzystać z godzin ponadwymiarowych.

Wbrew ich woli

– Nauczycielka z takim orzeczeniem, gdy dowiedziała się, że będzie pracować na pełnym etacie, ale nie 18 godzin tylko o dwie mniej, uznała, że jednak nie będzie mi dostarczać zaświadczenia o niepełnosprawności. Dla niej praca z dziećmi to czas, kiedy nie musi myśleć o chorobie – wyjaśnia Izabela Leśniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Radomiu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ki(2018-09-11 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    Czy rzad wreszcie zrobi porzadek ze wszystkimi rencistami z orzeczeniami całkowita niezdolnosc do pracy , albo całkowita niezdolnosc do pracy i samodzielnej egzystencji.Po 20 letniej pracy z takimi ludzmi z takimi orzeczeniami mam takie doświadczenie ,zajmując się zatrudnianiem, i sprawami tych ludzi ,że 90% jest totalnie samodzielne i mogą zupełnie pracować jak pozostali , bo są prostu zdrowi. Jakim prawem ,( tylko chorym) karze się podatników wpłatami na PFRON , czy składkami rentowymi do ZUS. Przy tym ogrom dofinansowań i ulg. We wszystkim z tych spraw mam doskonałą wiedzą i nie mogę pojąć tego absurdu w naszym kraju.W żadnym kraju nie ma czegoś takiego ,żeby niesłusznie obarczać kosztami jednych na rzecz innych niezasadnie. Widać jak kwitł przemysł łapówkarski lekarzy , którzy ludziom często zdrowym wydawali takie orzeczenia. Stan zdrowia określa lekarz ,dlatego ich się wini , a jakaś tam ustawa o rehabilitacji..... pisana była pod siebie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane