Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

autor: Oliwia Komada10.09.2018, 08:43; Aktualizacja: 10.09.2018, 08:49
pieniądze rodzina kredyt

Nie tylko kryzysy mogą przesuwać moment posiadania dzieci w cyklu życia.źródło: ShutterStock

Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

Ronald Lee (UC Berkeley) w artykule poświęconym dorobkowi noblisty Gary’ego Beckera dzieli naukowców na dwie grupy. Tych, którzy tak jak Becker wierzą, że dzietność podlega racjonalnym wyborom, nazywa ekonomistami. Tych, którzy analizują historyczne dane o urodzeniach, określa mianem demografów i sam staje po ich stronie.

Łatwo zweryfikować, ile w danym roku urodziło się dzieci. Trudniej powiedzieć, czy to dużo, bo znaczenie ma m.in. liczność roczników w wieku rozrodczym, czyli to, czy rodzicami zostają urodzeni w niżu, czy w wyżu demograficznym. Ergo: ważna jest liczba kobiet w wieku rozrodczym. Jeśli uwzględnimy jeszcze wymiar wieku potencjalnych matek, sprawdzając, ile średnio urodziły 15-, 16-, ..., 49-latki, dostaniemy tzw. cząstkowy współczynnik płodności. Otrzymane wyniki wystarczy zsumować, by uzyskać współczynnik dzietności. Ten w 2017 r. wyniósł 1,45 dziecka na kobietę. Nie wolno jednak używać tej liczby do zgadywania, ile dzieci urodzi się za rok czy pięć z przynajmniej dwóch powodów: koniunktura gospodarcza miesza się z preferencjami co do tego, kiedy w naszym cyklu życia mają się pojawić dzieci.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

  • Seba(2018-09-10 15:30) Zgłoś naruszenie 143

    nie zwiększy. Ludzie dostając kasę co miesiąc nie wejdą w pieluchy ponownie, tylko polepszą sobie życie. Skoro nikt nie musi rozliczać się z wydawania 500+, 300+.A my, na rok przed emeryturą, płacąc składki przez 35-40 lat odejdziemy jako dziady. Na naszych oczach powstała kasta panów, która z posiadania dzieci stworzyła zawód. Bez składek i podatków PIT.Ro nie demografia, to polityka.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Roman. (2018-10-13 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Cześć. Macie trójkę, piątkę dzieci chwała wam za wasz trud. Wiem coś o tym bo w latach 80 wychowałem 3 dzieci, jeśli ktoś wie co wtedy było zdaje sobie sprawę o co mi chodzi. W 2005 roku urodził się nam syn, dziś ma 13 lat. I pyta mnie dlaczego on nic nie dostaje od Państwa. Jego koledzy maja za 500+ komputery, wakacje on nie dostaje nic . I ci ja mam jemu odpowiedzieć. Do d.. Taka polityka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane