Opieszałość ZUS godzi w ubezpieczonych

autor: Paulina Szewioła04.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 04.09.2018, 07:52
Z kolei zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, jeśli odwołanie nie zostało w całości lub w części uwzględnione, ZUS przekazuje je sądowi niezwłocznie – nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia.

Z kolei zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, jeśli odwołanie nie zostało w całości lub w części uwzględnione, ZUS przekazuje je sądowi niezwłocznie – nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia.źródło: ShutterStock

 Brakuje skutecznego środka prawnego służącego zwalczaniu bezczynności organu rentowego w przekazywaniu do sądu odwołania od jego decyzji – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Do jego biura coraz częściej trafiają skargi osób dotyczące opieszałości ZUS, KRUS i zakładów resortowych (MON, MSWiA). Z kodeksu postępowania cywilnego wynika, że odwołania od decyzji organu rentowego wnosi się do podmiotu, który ją wydał, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

Z kolei zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1076), jeśli odwołanie nie zostało w całości lub w części uwzględnione, ZUS przekazuje je sądowi niezwłocznie – nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia.

– Po upływie tego terminu organ rentowy pozostaje w zwłoce – podkreśla RPO. W jego ocenie przepisy nie przewidują jednak skutecznych środków prawnych, pozwalających stronie postępowania przeciwdziałać tej opieszałości, bo osoba której sprawy nie przekazano do sądu, nie ma możliwości skutecznego zaskarżenia.

Rzecznik zwraca uwagę, że w takich przypadkach nie może być stosowana ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 75). Powód? Reguluje ona wnoszenie i rozpoznawanie skargi na bezczynność sądu lub prokuratora.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane