statystyki

RPO: Przepisy o ratunkowym dostępie do leków wymagają jak najszybszych zmian

autor: Agata Szczepańska30.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 30.08.2018, 09:42
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w Senacie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w Senacieźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Walczący o życie pacjenci padają ofiarą skomplikowanych procedur – ostrzega rzecznik praw obywatelskich

Zwiększenie dostępności i uproszczenie procedury uzyskiwania indywidualnej zgody ministra zdrowia na pokrycie kosztów leku, a także zapewnienie realnych pieniędzy na ten cel – to zmiany, które trzeba wprowadzić, by ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) stał się rzeczywiście dostępny dla pacjentów – przekonuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Wystąpienie RPO to kolejny w ostatnim czasie głos w sprawie konieczności zmian w tej procedurze. Od dłuższego czasu domagają się ich również organizacje pacjentów, leczący ich specjaliści oraz same placówki.

Ratunkowy dostęp do terapii wprowadzono w 2017 r. Z ostatnich danych, które z resortu zdrowia uzyskała Fundacja Alivia pomagająca chorym na raka zbierać pieniądze na nierefundowane leki, wynika, że do maja tego roku złożono 443 wnioski o sfinansowanie terapii w ramach RDTL, wydano tylko 126 decyzji. Jedynie w przypadku 38 pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył podanie leków.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane