statystyki

Prawo do terapii ratujących życie pozostaje nadal w teorii

autor: Zuzanna Chromiec30.08.2018, 18:00
leki, lekarstwa, prawo, narkotyki

Potrzebne są zmiany, które dadzą chorym ścieżkę prawną do walki o swoje prawaźródło: ShutterStock

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych (RDTL) to mechanizm, który ma umożliwiać refundację leczenia w jednostkowych chorobach. W teorii polscy pacjenci mogą z niego korzystać od ponad roku, w praktyce niewielu z nich udało się otrzymać finansowanie.

Główny problem z RDTL tkwił m.in. w jego finansowaniu, a właściwie interpretacji tej kwestii przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Minister wprost przyznawał, że wydanie przez niego zgody na pokrycie kosztów leczenia w ramach RDTL „nie jest tożsame z przekazaniem środków pieniężnych na pokrycie kosztów terapii”, a za lek zapłacić ma samodzielnie szpital z ogólnego ryczałtu otrzymanego w ramach sieci szpitali. Prowadziło to do kuriozalnej sytuacji, w której szpital wnioskując o RDTL dla pacjenta, de facto pytał ministra o zgodę na wydanie swoich własnych środków. Środków, których – zgodnie z danymi NFZ za I kwartał 2018 r. – i tak nie wystarcza na normalne funkcjonowanie większości placówek.

Taka interpretacja jest całkowicie sprzeczna z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która jasno przewiduje, że koszt leku refundowanego w trybie RDTL ma pokrywać nie szpital, ale NFZ na podstawie faktury przedstawionej przez placówkę leczącą pacjenta. Jest to analogiczny model finansowania do tego stosowanego w przypadku programów lekowych.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane