statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Czy były pracownik spółki skorzysta z ulgi na start

autor: Marcin Nagórek30.08.2018, 20:00
Kto może skorzystać z ulgi na start?

Kto może skorzystać z ulgi na start?źródło: Fotolia
autor zdjęcia: Andrey Popov

Czy przystępując do spółki cywilnej, jej były pracownik może skorzystać z ulgi na start? Kiedy przedsiębiorca uzyska zwolnienie z kosztów sądowych? Dlaczego ZUS może wydać decyzję zadłużeniową nawet po zawarciu umowy ratalnej? Jak uzasadnić odwołanie, gdy organ rentowy kwestionuje terminową wpłatę składki Pod jakim warunkiem karty sportowe dla pracowników mogą być nieoskładkowane?

Jako spadkobierca mojej zmarłej żony wstąpiłem do spółki cywilnej prowadzącej pensjonat rodzinny. Wcześniej kilka lat pracowałem na rzecz tej spółki, ale na umowie o pracę. Czy mogę w tej sytuacji skorzystać z ulgi na start?

Ulga na start to określona w art. 18 ust. 1 i 2 prawa przedsiębiorców możliwość nieopłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Warunkiem jest to, aby przedsiębiorca podejmował działalność gospodarczą po raz pierwszy albo po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Nie może jej wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może zrezygnować z tego uprawnienia poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Nie ma przeszkód, aby z ulgi na start skorzystał spadkobierca w opisywanej sytuacji. Jak bowiem wskazano w piśmie ZUS z 8 sierpnia 2018 r., znak WPI/200000/43/898/2018, przystąpienie takiej osoby do spółki cywilnej, w której uprzednio była zatrudniona na umowie o pracę, nie jest tożsame ze świadczeniem usług na rzecz byłego pracodawcy. Podkreślono przy tym, że spółka cywilna jest umownym stosunkiem prawnym, przez który wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez oznaczony sposób działania. Zaznaczono, że wspólnik spółki cywilnej nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Finalnie ZUS wskazał zaś, że w takiej sytuacji osoba małżonka‒spadkobiercy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez sześć miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Podstawa prawna

Art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. ‒ Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. poz. 646 ze zm.).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kuba(2018-09-03 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kochani ,najlepszym sposobem na zycie jest olanie systemu i niepłacenie na ZUS. Ten układ nie gwarantuje niczego i tak kiedys przyjdzie bliźniak Tuska i Wam to wszystko ukradnie.

    Odpowiedz
  • Tusk Grzyb(2018-08-31 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ja cały czas korzystam ze wszystkich ulg. Poprostu nic Im nie płace ponieważ i tak jakś zaćpany były Premier jak juz to uczynił wobec Was mnie z tego okradnie i jeszcze go wybiora w nagrode na Królika Europy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane