statystyki

Jak spłacić dług w ZUS?

29.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 29.08.2018, 09:18
Skorzystanie z którejś z ulg raz nie oznacza, że nie można wnioskować o umorzenie czy rozłożenie na raty zaległości, gdy trudności finansowe pojawią się po raz kolejny.

Skorzystanie z którejś z ulg raz nie oznacza, że nie można wnioskować o umorzenie czy rozłożenie na raty zaległości, gdy trudności finansowe pojawią się po raz kolejny.źródło: ShutterStock

Odroczenie terminu płatności czy rozłożenie zaległości na raty to skuteczniejsza forma wyegzekwowania zapłaty składek niż egzekucja komornicza – mówi Anna Onuchukwu, naczelnik Wydziału Pomocy w Spłacie Należności, Departament Realizacji Dochodów w ZUS.

ZUS stworzył specjalne centra rozpatrujące wnioski o umorzenie, planuje również stworzenie centr rozpatrujących wnioski o rozłożenie na raty albo odroczenie płatności składek ubezpieczeniowych. Ile wniosków w tych sprawach wpływa do Zakładu?

W ubiegłym roku było prawie 68 tys. wniosków o rozłożenie składek na raty, ponad 11 tys. o umorzenie i 3,5 tys. o odroczenie terminu płatności. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku przyjęliśmy już odpowiednio w każdej z tych kategorii 37 tys., 5,3 tys. i ok. 2 tys. wniosków.

Jaki procent wniosków załatwianych jest pozytywnie?

W ubiegłym roku pozytywnie rozpatrzyliśmy 76 proc. wniosków o rozłożenie płatności na raty, 53 proc. o odroczenie płatności i 16 proc. wniosków o umorzenie. W pierwszym półroczu tego roku proporcje te kształtowały się bardzo podobnie i wyniosły odpowiednio 81, 51 i 13 proc. Pozostałe wnioski albo spotkały się z odmową, albo – co dotyczy w sumie licznych przypadków – pozostały bez rozpoznania, bo nie spełniły wymagań formalnych.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane