statystyki

Będzie mniej na aktywizację bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska29.08.2018, 07:21; Aktualizacja: 29.08.2018, 09:04
praca, rekrutacja, bezrobotny

W 2019 r. będzie mniej pieniędzy z FP na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników PUP i WUP. Oźródło: ShutterStock

7,7 mld zł wyniesie przyszłoroczny budżet Funduszu Pracy (FP). Będzie w nim mniej na instrumenty wsparcia bezrobotnych i pracodawców, ale więcej na Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS).

Jak wynika z projektu ustawy budżetowej na 2019 r., plan finansowy FP ma być niższy od tegorocznego o prawie 0,5 mld zł. Spośród finansowanych z jego środków zadań największy spadek obejmuje aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. W tym roku zarezerwowanych jest na nie 5,79 mld zł, w następnym będzie to 3,16 mld zł. Zmniejszenie środków w tej pozycji jest związane głównie z tym, że z FP do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przeniesione zostało finansowanie staży i specjalizacji lekarzy oraz pielęgniarek, na które w tym roku przewidzianych było 1,17 mld zł, a także refundacja wynagrodzenia młodocianych pracowników. Ponadto powiatowe urzędy pracy (PUP) nie mogą już stosować instrumentu polegającego na dofinansowaniu zatrudnienia bezrobotnych poniżej 30. roku życia, bo ten obowiązywał jedynie w latach 2016–2018, a w tym roku kosztował 1,05 mld zł.

W ramach aktywnych form finansowane są również programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, czyli m.in. staże, szkolenia, dotacje na założenie własnej firmy, różnego typu bony oraz doposażenia stanowisk pracy. Pośredniaki na stosowanie tych instrumentów mają otrzymać 2,3 mld zł, podczas gdy w br. jest na nie przeznaczone 2,6 mld zł.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane