statystyki

Będzie mniej na aktywizację bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska29.08.2018, 07:21; Aktualizacja: 29.08.2018, 09:04
praca, rekrutacja, bezrobotny

W 2019 r. będzie mniej pieniędzy z FP na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników PUP i WUP. Oźródło: ShutterStock

7,7 mld zł wyniesie przyszłoroczny budżet Funduszu Pracy (FP). Będzie w nim mniej na instrumenty wsparcia bezrobotnych i pracodawców, ale więcej na Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS).

Jak wynika z projektu ustawy budżetowej na 2019 r., plan finansowy FP ma być niższy od tegorocznego o prawie 0,5 mld zł. Spośród finansowanych z jego środków zadań największy spadek obejmuje aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. W tym roku zarezerwowanych jest na nie 5,79 mld zł, w następnym będzie to 3,16 mld zł. Zmniejszenie środków w tej pozycji jest związane głównie z tym, że z FP do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przeniesione zostało finansowanie staży i specjalizacji lekarzy oraz pielęgniarek, na które w tym roku przewidzianych było 1,17 mld zł, a także refundacja wynagrodzenia młodocianych pracowników. Ponadto powiatowe urzędy pracy (PUP) nie mogą już stosować instrumentu polegającego na dofinansowaniu zatrudnienia bezrobotnych poniżej 30. roku życia, bo ten obowiązywał jedynie w latach 2016–2018, a w tym roku kosztował 1,05 mld zł.

W ramach aktywnych form finansowane są również programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, czyli m.in. staże, szkolenia, dotacje na założenie własnej firmy, różnego typu bony oraz doposażenia stanowisk pracy. Pośredniaki na stosowanie tych instrumentów mają otrzymać 2,3 mld zł, podczas gdy w br. jest na nie przeznaczone 2,6 mld zł.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane