statystyki

Długów wobec ZUS można się pozbyć

29.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 29.08.2018, 08:50
Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek to nic innego, jak formularz oznaczony symbolem RSU.

Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek to nic innego, jak formularz oznaczony symbolem RSU.źródło: ShutterStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołał w tym roku nowe jednostki organizacyjne – Centra Umorzeń (CUM). Utworzono je po to, by ujednolicić i zobiektywizować zasady rozstrzygnięć dotyczących umarzania lub rozkładania na raty należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obsługują one już klientów wszystkich 43 oddziałów ZUS, jakie istnieją w kraju. Centra Umorzeń zostały utworzone w I Oddziale w Łodzi – CUM I (pierwsza instancja), Oddziale w Rzeszowie – CUM II (pierwsza instancja), Oddziale w Bielsko-Białej – CUM III (druga instancja).

Wprowadzone zmiany organizacyjne nie będą miały negatywnych skutków dla interesantów. Klienci nadal mogą składać wnioski o umorzenie należności lub ponowne rozpatrzenie sprawy w każdej placówce ZUS. Wniosek zostanie przesłany do właściwego doradcy ds. ulg i umorzeń, który jest odpowiedzialny za kontakt z przedsiębiorcą, przeprowadzenie postępowania administracyjnego, zebranie dokumentacji i przekazanie sprawy do merytorycznego rozpatrzenia przez Centrum Umorzeń. Wnioski są rozpatrywane przez pracowników CUM, którzy nie mają żadnego kontaktu z wnioskodawcą. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko potencjalnych nadużyć. Pierwszorazowe wnioski o umorzenie należności są rozpatrywane w Centrach Umorzeń w łódzkim i rzeszowskim oddziale ZUS (łącznie będą one zatrudniać 54 pracowników). Scentralizowane zostało również postępowanie odwoławcze. Obsługą tych wniosków zajmuje się Centrum Umorzeń w oddziale ZUS w Bielsku-Białej. Tam zatrudnionych jest 6 pracowników.

Około 1/3 pracowników Centrów Umorzeń to wysokiej klasy specjaliści, od wielu lat zatrudnieni w ZUS. Pozostałych pracowników CUM zatrudniono w ramach rekrutacji zewnętrznej. Utworzenie nowych miejsc pracy w Centrach Umorzeń nie wiązało się ze zwiększeniem zatrudnienia w ZUS. Etaty dla CUM powstały w ramach przeprowadzonych w zakładzie zmian organizacyjnych.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • 200 hetarowiec(2018-08-29 09:15) Zgłoś naruszenie 20

    Płace KRUS ,nie mam długów w ZUS.

    Odpowiedz
  • Czytelnik123(2018-08-29 21:20) Zgłoś naruszenie 10

    Naprawdę Autorze artykułu nie umiesz odmieniać "w Bielsku-Białej" prawidłowo, bo nie chodziłeś lub nie uważałeś na lekcjach w podstawówce? PISMAK! ******** NIEUK! Jeśli jedziesz do Zielonej Góry, to - analogicznie - piszesz: "jadę do ZielonA Góry", odmieniając tylko drugi człon? Pismactwo! Prostactwo! Bylejakość!!! SKANDAL a nie profesjonalizm!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane