statystyki

Długów wobec ZUS można się pozbyć

29.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 29.08.2018, 08:50
Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek to nic innego, jak formularz oznaczony symbolem RSU.

Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek to nic innego, jak formularz oznaczony symbolem RSU.źródło: ShutterStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołał w tym roku nowe jednostki organizacyjne – Centra Umorzeń (CUM). Utworzono je po to, by ujednolicić i zobiektywizować zasady rozstrzygnięć dotyczących umarzania lub rozkładania na raty należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obsługują one już klientów wszystkich 43 oddziałów ZUS, jakie istnieją w kraju. Centra Umorzeń zostały utworzone w I Oddziale w Łodzi – CUM I (pierwsza instancja), Oddziale w Rzeszowie – CUM II (pierwsza instancja), Oddziale w Bielsko-Białej – CUM III (druga instancja).

Wprowadzone zmiany organizacyjne nie będą miały negatywnych skutków dla interesantów. Klienci nadal mogą składać wnioski o umorzenie należności lub ponowne rozpatrzenie sprawy w każdej placówce ZUS. Wniosek zostanie przesłany do właściwego doradcy ds. ulg i umorzeń, który jest odpowiedzialny za kontakt z przedsiębiorcą, przeprowadzenie postępowania administracyjnego, zebranie dokumentacji i przekazanie sprawy do merytorycznego rozpatrzenia przez Centrum Umorzeń. Wnioski są rozpatrywane przez pracowników CUM, którzy nie mają żadnego kontaktu z wnioskodawcą. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko potencjalnych nadużyć. Pierwszorazowe wnioski o umorzenie należności są rozpatrywane w Centrach Umorzeń w łódzkim i rzeszowskim oddziale ZUS (łącznie będą one zatrudniać 54 pracowników). Scentralizowane zostało również postępowanie odwoławcze. Obsługą tych wniosków zajmuje się Centrum Umorzeń w oddziale ZUS w Bielsku-Białej. Tam zatrudnionych jest 6 pracowników.

Około 1/3 pracowników Centrów Umorzeń to wysokiej klasy specjaliści, od wielu lat zatrudnieni w ZUS. Pozostałych pracowników CUM zatrudniono w ramach rekrutacji zewnętrznej. Utworzenie nowych miejsc pracy w Centrach Umorzeń nie wiązało się ze zwiększeniem zatrudnienia w ZUS. Etaty dla CUM powstały w ramach przeprowadzonych w zakładzie zmian organizacyjnych.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • 200 hetarowiec(2018-08-29 09:15) Zgłoś naruszenie 20

    Płace KRUS ,nie mam długów w ZUS.

    Odpowiedz
  • Czytelnik123(2018-08-29 21:20) Zgłoś naruszenie 10

    Naprawdę Autorze artykułu nie umiesz odmieniać "w Bielsku-Białej" prawidłowo, bo nie chodziłeś lub nie uważałeś na lekcjach w podstawówce? PISMAK! ******** NIEUK! Jeśli jedziesz do Zielonej Góry, to - analogicznie - piszesz: "jadę do ZielonA Góry", odmieniając tylko drugi człon? Pismactwo! Prostactwo! Bylejakość!!! SKANDAL a nie profesjonalizm!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane