statystyki

Lifting Rady Dialogu Społecznego

autor: Łukasz Guza29.08.2018, 07:28; Aktualizacja: 29.08.2018, 09:05

Przewodniczący RDS będzie mógł wnioskować do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej w sprawach podatkowych. Sama rada zyska prawo do opiniowania rządowych programów i strategii. Tak wynika z ustawy z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. poz. 1464). Wchodzi ona w życie w najbliższy piątek (31 sierpnia).

Nowe przepisy realizują rekomendacje przedstawione przez samą RDS. Zgodnie z przepisami musiała ona przedstawić je prezydentowi do 11 września 2017 r. Rezultatem wspólnych ustaleń był prezydencki projekt nowelizacji, który został uchwalony i właśnie wchodzi w życie.

Najistotniejsze znaczenie mają te zmiany, które rozszerzają kompetencje rady. Zgodnie z nowelizacją strony pracowników i pracodawców RDS mogą podjąć uchwałę o wystąpieniu przez jej przewodniczącego do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej. Będzie to dopuszczalne w przypadku niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych, wydanych przez organy podatkowe w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych.

– To istotne uprawnienie, nie tylko z punktu widzenia pracodawców, ale też zatrudnionych, bo rozbieżności interpretacyjne często dotyczą opodatkowania świadczeń. Ten przepis może poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej – uważa prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu prawa pracy RDS, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane