statystyki

Organizacje pracodawców chcą rewolucji w KRUS. Rolnicy i przedsiębiorcy ze składkami na emeryturę na takich samych zasadach

autor: Bożena Wiktorowska28.08.2018, 07:14; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:57
rolnik traktor

Najlepiej uzależnić wysokość składek od wielkości gospodarstwa i uzyskiwanego dochodu.źródło: ShutterStock

Rolnicy i przedsiębiorcy powinni opłacać składki na przyszłą emeryturę na takich samych zasadach. Takich zmian domagają się Konfederacja Lewiatan oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Organizacje pracodawców są zgodne: pora rozpocząć prace nad zmianą zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez rolników. Powodem zainteresowania tym tematem jest projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Wynika z niego, że dotacja do emerytur rolniczych wyniesie 12,3 mld zł, natomiast wpływ ze składek – zaledwie 1,4 mld zł. W uzasadnieniu wprost zapisano, że fundusz emerytalno-rentowy finansowany jest przede wszystkim z dotacji budżetowej, bowiem składka płacona przez rolników pokrywa tylko nieznaczną część wydatków. Przeciętna emerytura rolnicza wyniesie 1152 zł (łącznie z dodatkami), a renta rolnicza 1080 zł (łącznie z dodatkami).

– Nie możemy się godzić z utrzymywaniem w nieskończoność obecnej sytuacji. Dochodzi bowiem do tego, że bogaty rolnik płaci niższe składki na swoją przyszłą emeryturę niż mały przedsiębiorca z trudnością wiążący koniec końcem – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Lewiatan. – I dlatego w czasie zbliżającego się przeglądu emerytalnego chcemy, żeby sprawą zajęli się partnerzy społeczni. Już teraz prowadzimy takie konsultacje z członkami naszej organizacji – dodaje.

Lewiatan domaga się nie tylko powiązania wysokości składek z dochodem gospodarstw, ale także stworzenia systemu wsparcia dla rolników w trudnej sytuacji.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (27)

  • pracownik(2018-08-28 08:13) Zgłoś naruszenie 803

    Stara śpiewka od lat nie realizowana.Teraz też będzie nie zrealizowana.

    Odpowiedz
  • Alek(2018-08-28 09:18) Zgłoś naruszenie 662

    Juz widze tych wyborcow glosujacych na tych co KRUS beda likwidowac... A do tych wydatkow nalezy dodac NFZ ktorego rolnicy w ogole nie placa. Zreszta to nie sa rolnicy tylko nowa klasa - wlasciciele ziemscy...

    Odpowiedz
  • TAKIE JAJA ! ! !(2018-08-28 13:47) Zgłoś naruszenie 403

    rolnik w Polsce to święta krowa, praktycznie za nic nie płaci, z wyjątkiem drobnych grosików, natomiast żąda wszelkich, jakich tylko można sobie wyobrazić dopłat na wszystko i odszkodowań za wszystko, oczywiście chyba chciałby tez żeby podatnicy w 100% ubezpieczali jego ryzyka, chciałby mieć zapewnione wysokie ceny na swoje produkty i zbyt na wszystko co mu się zechce posiać czy zasadzić.

    Odpowiedz
  • klawo jest .(2018-08-28 14:22) Zgłoś naruszenie 340

    Rolnik, czy na rencie strukturalnej, czy też na emeryturze, nadal pracuje dokładnie tak samo jak przed ( oczywiście, jak zdrowie na to pozwala) - on po prostu tylko pobiera kasę.

    Odpowiedz
  • mały (2018-08-28 16:46) Zgłoś naruszenie 285

    Jak ruszą małych rolników to przegrają wybory.Tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • CHYBA POPULISTA(2018-08-28 17:54) Zgłoś naruszenie 231

    co dalej. pochodze ze wsi ur.w 1957r i wiem jak na wsi bylo dawniej. Sam obecnie prowadze firme i wiem jakie mam obciazenia skladkami ZUs , a nie place od najnizszej. Zgodnie z nasza konstytycja obuwatele tego kraju sa rowni i rolnik -doplata do paliwa, doplata do upraw,doplata do skladek ubezpieczenia np w PZU, skladka KRUS, a przeciez to juz nie sa rolnicy to sa przedsiebiorcy rolni posadajacy kombajny, ciagniki maszyny a ja do paliwa nikt mi nie doplkaCI ZLOTOWKI, DO UBEZPIECZENIA TEZ, JAK ZLE SKALKULUJE CENE USLUGI TO MAM STRATE KTOREJ TEZ MI NIKT NIE WYROWNA I DOTEGO MUSZE PLACIC WYSOKI ZUS. oT CALA TA NASZA POLSKA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • robol(2018-08-28 15:09) Zgłoś naruszenie 231

    Trzeba wrócić do sojuszu robotniczo -chłopskiego i wtedy będzie po równo

    Odpowiedz
  • POLSKIE JAJA ! ! !(2018-08-28 14:04) Zgłoś naruszenie 222

    ROLNIK PRZEPISAŁ GOSPODARSTWO NA SYNA I I DLATEGO BIERZE PRZEZ 10 LAT DUŻĄ KASĘ, A PO MINIĘCIU TEGO OKRESU, TZW. RENTY STRUKTURALNEJ, PRZECHODZI NA NORMALNĄ EMERYTURĘ - i dopiero zaczyna narzekać , że ma tylko te, jakieś śmieszne 1200zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • GORSZY SORT .(2018-08-28 13:38) Zgłoś naruszenie 180

    ROBOTNIKA TRZEBA ZRÓWNAĆ Z CHŁOPEM - i też każdemu młodemu pracownikowi wypłacić po 100 tys. bezzwrotnej kasy, ludzie pracy też mieliby na jakiś początek swego życia, chociażby na małą część wpłaty na swoje mieszkanie.

    Odpowiedz
  • co utopić w morzu ?(2018-08-28 14:17) Zgłoś naruszenie 150

    PATRZĄC NA DZIAŁALNOŚĆ POPRZEDNIEGO MINISTRA ROLNICTWA , można było odnieść wrażenie, że chyba chciałby wyżywić "cały świat" za pieniądze polskiego podatnika, bo przecież nie oszukujmy się , ale rolnictwo jest utrzymywane przez podatników - gdyż ów minister starał się wywożić żywność wszelkim ludom, a w Polsce drożyzna - obór i kurników nabudowano bez liku, a wołowina, masło i jaja drogie jak diabli.

    Odpowiedz
  • charles(2018-08-28 12:44) Zgłoś naruszenie 135

    "dochodzi bowiem do tego, że bogaty rolnik płaci niższe składki na swoją przyszłą emeryturę niż mały przedsiębiorca z trudnością wiążący koniec końcem" - rozwiązaniem wg cytowanego Pana jest poniesienie składek dla rolników (w tym małych), tak żeby i oni ledwo wiązali koniec z końcem. Tymczasem trzeba zrobić dokładnie na odwrót - tj. zaproponować wszystkim stawki w wysokości płaconych przez rolników, ale bez gwarancji minimalnej emerytury (w którą zresztą chyba już i tak nikt nie wierzy).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kochani rolnicy ?(2018-08-28 15:59) Zgłoś naruszenie 111

    Żadnego "sojuszu robotniczo -chłopskiego" nie będzie, świadczy o tym tegoroczna ustawa o pomocnikach rolnika , czyli tzw. ustawa parobkowa - tam wyrażnie i dobitnie widzimy, jak na dłoni, jaki stosunek do robotników mają obecni rolnicy.

    Odpowiedz
  • rżną głupa ?(2018-08-28 16:13) Zgłoś naruszenie 110

    DO NAJPIERW . . .- Dopłaty obszarowe, czyli do powierzchni, należy zamienić na dopłaty do sprzedanej produkcji (faktura) - wtedy nie byłoby udawania, że np. na nieużytkach uprawia się łubin, czy inne strączkowe, nie byłoby tez problemu z wielkością gospodarstwa , gdyby składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno - rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) były równe dla wszystkich obywateli.

    Odpowiedz
  • KONSTYTUCJA?(2018-08-28 13:56) Zgłoś naruszenie 91

    Jaka władza - takie przepisy, wystarczy popatrzeć na "USTAWĘ PAROBKOWĄ " - czy to nie jest wstyd i hańba dla państwa w UE ? - dlaczego tu nie widać obrońców konstytucji ? - nie słychać też timermansów i innych podobnych demokratów?

    Odpowiedz
  • krysia z mleczarni(2018-08-28 22:43) Zgłoś naruszenie 85

    PIS trzeba odstawic od KORYTA

    Odpowiedz
  • Ob(2018-08-28 10:23) Zgłoś naruszenie 71

    do Najpierw... Zamiast sprowadzac do prostych prac ludzi spoza UE w tym Azjatow czy Afrykanow, najpierw powinno sie wykorzystac ukryta sile robocza w rolnictwie. Mysle, ze dzieki intensywnemu zwiekszeniu powierzchni gospodarstw do 50-100 ha okolo 1,5 mln osob przybyloby na pozarolniczym rynku pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nina(2018-08-28 13:50) Zgłoś naruszenie 79

    tylko niech rolnicy i wszyscy pracujący ludzie zarobią tyle co pan prezes lewiatana 1 000 000 mln miesięcznie był wywiad w jakiejś stacji radiowej na pytanie dziennikarza czy wybiera się na emeryturę nie bo ma wydatki

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • parobek chlopski(2018-08-28 22:42) Zgłoś naruszenie 61

    Wspolna Polityka Rolna w UE musi byc ZLIKWIDOWANA calkowicie bo to jedy sektor boznesu ktory przynosi ciagle straty z powodu rozrzutnosci i nadmiernej opiekunczosci panstw UE

    Odpowiedz
  • ola(2018-08-28 18:36) Zgłoś naruszenie 53

    Ile dajecie PiSowi lat w rządzeniu? ństwoMają wszystko aczkolwiek wszystko jest budowane nie na skale tylko na piachu więc się zawali. Nie ma siły, żebyśmy mieli aż tak głupie spoleczeństwo

    Odpowiedz
  • Najpierw...(2018-08-28 09:46) Zgłoś naruszenie 56

    Najpierw powinna zostac wprowadzona reforma struktury obszarowej gospodarstw np. poprzez system dzierzawny, a potem podniesienie skladki emerytalnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz