statystyki

Organizacje pracodawców chcą rewolucji w KRUS. Rolnicy i przedsiębiorcy ze składkami na emeryturę na takich samych zasadach

autor: Bożena Wiktorowska28.08.2018, 07:14; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:57
rolnik traktor

Najlepiej uzależnić wysokość składek od wielkości gospodarstwa i uzyskiwanego dochodu.źródło: ShutterStock

Rolnicy i przedsiębiorcy powinni opłacać składki na przyszłą emeryturę na takich samych zasadach. Takich zmian domagają się Konfederacja Lewiatan oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Organizacje pracodawców są zgodne: pora rozpocząć prace nad zmianą zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez rolników. Powodem zainteresowania tym tematem jest projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Wynika z niego, że dotacja do emerytur rolniczych wyniesie 12,3 mld zł, natomiast wpływ ze składek – zaledwie 1,4 mld zł. W uzasadnieniu wprost zapisano, że fundusz emerytalno-rentowy finansowany jest przede wszystkim z dotacji budżetowej, bowiem składka płacona przez rolników pokrywa tylko nieznaczną część wydatków. Przeciętna emerytura rolnicza wyniesie 1152 zł (łącznie z dodatkami), a renta rolnicza 1080 zł (łącznie z dodatkami).

– Nie możemy się godzić z utrzymywaniem w nieskończoność obecnej sytuacji. Dochodzi bowiem do tego, że bogaty rolnik płaci niższe składki na swoją przyszłą emeryturę niż mały przedsiębiorca z trudnością wiążący koniec końcem – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Lewiatan. – I dlatego w czasie zbliżającego się przeglądu emerytalnego chcemy, żeby sprawą zajęli się partnerzy społeczni. Już teraz prowadzimy takie konsultacje z członkami naszej organizacji – dodaje.

Lewiatan domaga się nie tylko powiązania wysokości składek z dochodem gospodarstw, ale także stworzenia systemu wsparcia dla rolników w trudnej sytuacji.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (29)

  • pracownik(2018-08-28 08:13) Zgłoś naruszenie 813

    Stara śpiewka od lat nie realizowana.Teraz też będzie nie zrealizowana.

    Odpowiedz
  • Alek(2018-08-28 09:18) Zgłoś naruszenie 662

    Juz widze tych wyborcow glosujacych na tych co KRUS beda likwidowac... A do tych wydatkow nalezy dodac NFZ ktorego rolnicy w ogole nie placa. Zreszta to nie sa rolnicy tylko nowa klasa - wlasciciele ziemscy...

    Odpowiedz
  • TAKIE JAJA ! ! !(2018-08-28 13:47) Zgłoś naruszenie 424

    rolnik w Polsce to święta krowa, praktycznie za nic nie płaci, z wyjątkiem drobnych grosików, natomiast żąda wszelkich, jakich tylko można sobie wyobrazić dopłat na wszystko i odszkodowań za wszystko, oczywiście chyba chciałby tez żeby podatnicy w 100% ubezpieczali jego ryzyka, chciałby mieć zapewnione wysokie ceny na swoje produkty i zbyt na wszystko co mu się zechce posiać czy zasadzić.

    Odpowiedz
  • klawo jest .(2018-08-28 14:22) Zgłoś naruszenie 360

    Rolnik, czy na rencie strukturalnej, czy też na emeryturze, nadal pracuje dokładnie tak samo jak przed ( oczywiście, jak zdrowie na to pozwala) - on po prostu tylko pobiera kasę.

    Odpowiedz
  • mały (2018-08-28 16:46) Zgłoś naruszenie 285

    Jak ruszą małych rolników to przegrają wybory.Tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • CHYBA POPULISTA(2018-08-28 17:54) Zgłoś naruszenie 241

    co dalej. pochodze ze wsi ur.w 1957r i wiem jak na wsi bylo dawniej. Sam obecnie prowadze firme i wiem jakie mam obciazenia skladkami ZUs , a nie place od najnizszej. Zgodnie z nasza konstytycja obuwatele tego kraju sa rowni i rolnik -doplata do paliwa, doplata do upraw,doplata do skladek ubezpieczenia np w PZU, skladka KRUS, a przeciez to juz nie sa rolnicy to sa przedsiebiorcy rolni posadajacy kombajny, ciagniki maszyny a ja do paliwa nikt mi nie doplkaCI ZLOTOWKI, DO UBEZPIECZENIA TEZ, JAK ZLE SKALKULUJE CENE USLUGI TO MAM STRATE KTOREJ TEZ MI NIKT NIE WYROWNA I DOTEGO MUSZE PLACIC WYSOKI ZUS. oT CALA TA NASZA POLSKA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • robol(2018-08-28 15:09) Zgłoś naruszenie 231

    Trzeba wrócić do sojuszu robotniczo -chłopskiego i wtedy będzie po równo

    Odpowiedz
  • POLSKIE JAJA ! ! !(2018-08-28 14:04) Zgłoś naruszenie 222

    ROLNIK PRZEPISAŁ GOSPODARSTWO NA SYNA I I DLATEGO BIERZE PRZEZ 10 LAT DUŻĄ KASĘ, A PO MINIĘCIU TEGO OKRESU, TZW. RENTY STRUKTURALNEJ, PRZECHODZI NA NORMALNĄ EMERYTURĘ - i dopiero zaczyna narzekać , że ma tylko te, jakieś śmieszne 1200zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • GORSZY SORT .(2018-08-28 13:38) Zgłoś naruszenie 190

    ROBOTNIKA TRZEBA ZRÓWNAĆ Z CHŁOPEM - i też każdemu młodemu pracownikowi wypłacić po 100 tys. bezzwrotnej kasy, ludzie pracy też mieliby na jakiś początek swego życia, chociażby na małą część wpłaty na swoje mieszkanie.

    Odpowiedz
  • co utopić w morzu ?(2018-08-28 14:17) Zgłoś naruszenie 150

    PATRZĄC NA DZIAŁALNOŚĆ POPRZEDNIEGO MINISTRA ROLNICTWA , można było odnieść wrażenie, że chyba chciałby wyżywić "cały świat" za pieniądze polskiego podatnika, bo przecież nie oszukujmy się , ale rolnictwo jest utrzymywane przez podatników - gdyż ów minister starał się wywożić żywność wszelkim ludom, a w Polsce drożyzna - obór i kurników nabudowano bez liku, a wołowina, masło i jaja drogie jak diabli.

    Odpowiedz
  • charles(2018-08-28 12:44) Zgłoś naruszenie 135

    "dochodzi bowiem do tego, że bogaty rolnik płaci niższe składki na swoją przyszłą emeryturę niż mały przedsiębiorca z trudnością wiążący koniec końcem" - rozwiązaniem wg cytowanego Pana jest poniesienie składek dla rolników (w tym małych), tak żeby i oni ledwo wiązali koniec z końcem. Tymczasem trzeba zrobić dokładnie na odwrót - tj. zaproponować wszystkim stawki w wysokości płaconych przez rolników, ale bez gwarancji minimalnej emerytury (w którą zresztą chyba już i tak nikt nie wierzy).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rżną głupa ?(2018-08-28 16:13) Zgłoś naruszenie 110

    DO NAJPIERW . . .- Dopłaty obszarowe, czyli do powierzchni, należy zamienić na dopłaty do sprzedanej produkcji (faktura) - wtedy nie byłoby udawania, że np. na nieużytkach uprawia się łubin, czy inne strączkowe, nie byłoby tez problemu z wielkością gospodarstwa , gdyby składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno - rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) były równe dla wszystkich obywateli.

    Odpowiedz
  • kochani rolnicy ?(2018-08-28 15:59) Zgłoś naruszenie 111

    Żadnego "sojuszu robotniczo -chłopskiego" nie będzie, świadczy o tym tegoroczna ustawa o pomocnikach rolnika , czyli tzw. ustawa parobkowa - tam wyrażnie i dobitnie widzimy, jak na dłoni, jaki stosunek do robotników mają obecni rolnicy.

    Odpowiedz
  • KONSTYTUCJA?(2018-08-28 13:56) Zgłoś naruszenie 91

    Jaka władza - takie przepisy, wystarczy popatrzeć na "USTAWĘ PAROBKOWĄ " - czy to nie jest wstyd i hańba dla państwa w UE ? - dlaczego tu nie widać obrońców konstytucji ? - nie słychać też timermansów i innych podobnych demokratów?

    Odpowiedz
  • krysia z mleczarni(2018-08-28 22:43) Zgłoś naruszenie 87

    PIS trzeba odstawic od KORYTA

    Odpowiedz
  • Ob(2018-08-28 10:23) Zgłoś naruszenie 72

    do Najpierw... Zamiast sprowadzac do prostych prac ludzi spoza UE w tym Azjatow czy Afrykanow, najpierw powinno sie wykorzystac ukryta sile robocza w rolnictwie. Mysle, ze dzieki intensywnemu zwiekszeniu powierzchni gospodarstw do 50-100 ha okolo 1,5 mln osob przybyloby na pozarolniczym rynku pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nina(2018-08-28 13:50) Zgłoś naruszenie 710

    tylko niech rolnicy i wszyscy pracujący ludzie zarobią tyle co pan prezes lewiatana 1 000 000 mln miesięcznie był wywiad w jakiejś stacji radiowej na pytanie dziennikarza czy wybiera się na emeryturę nie bo ma wydatki

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • parobek chlopski(2018-08-28 22:42) Zgłoś naruszenie 61

    Wspolna Polityka Rolna w UE musi byc ZLIKWIDOWANA calkowicie bo to jedy sektor boznesu ktory przynosi ciagle straty z powodu rozrzutnosci i nadmiernej opiekunczosci panstw UE

    Odpowiedz
  • ola(2018-08-28 18:36) Zgłoś naruszenie 53

    Ile dajecie PiSowi lat w rządzeniu? ństwoMają wszystko aczkolwiek wszystko jest budowane nie na skale tylko na piachu więc się zawali. Nie ma siły, żebyśmy mieli aż tak głupie spoleczeństwo

    Odpowiedz
  • Najpierw...(2018-08-28 09:46) Zgłoś naruszenie 56

    Najpierw powinna zostac wprowadzona reforma struktury obszarowej gospodarstw np. poprzez system dzierzawny, a potem podniesienie skladki emerytalnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz