statystyki

Wspólnik spółki cywilnej z ulgą na start

autor: Bożena Wiktorowska22.08.2018, 20:00
biznes, firma

Ulga na start może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowychźródło: ShutterStock

Z obowiązującej od końca kwietnia tego roku ulgi na start może skorzystać wspólnik w spółce cywilnej. I to także wówczas, gdy wcześniej był w niej zatrudniony jako pracownik.

Na początku sierpnia tego roku do ZUS wpłynął wniosek o indywidualną interpretację w sprawie możliwości skorzystania z ulgi na start. Z prośbą o jej wydanie wystąpiła kobieta, która po śmierci męża jako spadkobierca weszła do tej spółki cywilnej jako wspólnik. I na tej podstawie dokonała zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W przypadku zgłoszenia do ZUS – wcześniej wyrejestrowała się z ubezpieczenia jako pracownik. Taki krok był podyktowany tym, że od lutego 2016 r. do czerwca 2018 r. była zatrudniona przez spółkę na pół etatu jako ekspedientka. Składki na ubezpieczenie społeczne były odprowadzane od umowy o pracę wynoszącą połowę najniższego wynagrodzenia.

Mąż zainteresowanej zmarł w czerwcu tego roku. I po jego śmierci – już jako nowy wspólnik spółki cywilnej – zainteresowana zgłosiła siebie do ubezpieczenia w ramach ulgi na start. Zgłoszenia dokonała na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 40, który jest przypisany do tej ulgi.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane