statystyki

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci słabo się aktywizują zawodowo

autor: Michalina Topolewska21.08.2018, 18:00
Ważną częścią programu „Za życiem” jest pomoc zapewniana przez asystenta rodziny.

Ważną częścią programu „Za życiem” jest pomoc zapewniana przez asystenta rodziny.źródło: ShutterStock

Gminy przyznały w ubiegłym roku ponad 4,1 tys. świadczeń rodzicom nieuleczalnie chorych i upośledzonych dzieci. Tylko 125 osób skorzystało z usług urzędów pracy.

Tak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieszczonych w odpowiedzi na interpelację poseł Kornelii Wróblewskiej. Zdaniem ekspertów aktywizacja zawodowa opiekunów jest jednym z najsłabszych elementów rządowego programu „Za życiem”. Mają też wątpliwości, czy nowe uprawnienia znacząco wpłynęły na sytuację rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Wciąż korzysta z nich niewiele osób.

Wybór opiekuna

Co do zasady bezrobotni opiekunowie osoby niepełnosprawnej mogą skorzystać z różnych form pomocy ułatwiających podjęcie pracy. Wśród nich jest m.in. dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, poradnictwo zawodowe, uczestnictwo w stażu, szkoleniu. W ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265) przewidziane są również zachęty dla pracodawców, którzy zatrudnią takie osoby (refundacja części wynagrodzenia). Okazuje się jednak, że na razie nie cieszą się one dużym zainteresowaniem.

– Samo wprowadzenie wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej jest krokiem w dobrym kierunku, jednak konstrukcja tych uprawnień sprawia, że niewiele osób może z nich faktycznie skorzystać – mówi dr Rafał Bakalarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane