Trybunał zbada prawo ZUS do ustalania składek

autor: Bożena Wiktorowska16.08.2018, 07:52; Aktualizacja: 16.08.2018, 07:56
Autorzy wniosku podkreślają, że prawo zakładu do ingerowania w umowy cywilnoprawne „stanowi naruszenie zasad tworzenia norm odnoszących się do danin publicznych oraz zasady ochrony własności prywatnej”

Autorzy wniosku podkreślają, że prawo zakładu do ingerowania w umowy cywilnoprawne „stanowi naruszenie zasad tworzenia norm odnoszących się do danin publicznych oraz zasady ochrony własności prywatnej”źródło: ShutterStock

Sąd konstytucyjny będzie musiał stwierdzić, czy organ rentowy ma prawo do kwestionowania rodzaju umów i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Wniosek złożyła Konfederacja Lewiatan.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (4)

 • przerwa śniadaniowa(2018-08-16 15:37) Zgłoś naruszenie 70

  Przede wszystkim zwróciłbym uwagę, że ZUS wyjątkowo broni się przed badaniem umów zawieranych przez instytucje należące do Skarbu Państwa. Dlaczego nie kwestionuje się umów śmieciowych (zlecenia i o dzieło) w PPL LOT, ministerstwach lub instytucjach zobowiązanych stosować ustawę PZP i wymóg zatrudniania na umowy o pracę pracowników Wykonawców realizujących usług i RB.

  Odpowiedz
 • Antek(2018-08-17 11:10) Zgłoś naruszenie 41

  Czekam na zakończenie zmian w ZUS i Sądach Pracy. To co tam się dzieje to kpina z prawa. Jak te organy mogą kwestionować zapisy w świadectwie pracy i winić za to pracownika. Byłem świadkiem w sądzie ale moje i innych zeznania nie wzięto pod uwagę. Sąd i ZUS wie lepiej. Po co ten cyrk, a rzecznik mówi że wszystko jest OK. Do wyborów.

  Odpowiedz
 • gosć(2018-08-17 07:49) Zgłoś naruszenie 30

  nie tylko ten organ ale także inne organy boją się kontroli w spółkach skarbu państwa

  Odpowiedz
 • Łukasz(2018-08-17 08:01) Zgłoś naruszenie 32

  A może jednak warto zrobić taką kontrolę. Dla sprawdzenia, czy płatnik prawidłowo oblicza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od określonych podstaw wymiaru składek. Żeby skończyło się cwaniakowanie i zawieranie umów o dzieło, tak, gdzie dzieła nigdy być nie mogło.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane