Zakaz handlu w niedziele: Wirtualna półka ułatwi zakupy. Ale na doradcę klienta PIP może się nie zgodzić

autor: dr Magdalena Zwolińska16.08.2018, 09:40; Aktualizacja: 16.08.2018, 09:51
Elektroniczna półka służąca do sprzedaży towarów obsługiwana przez doradcę klienta może być uznana za placówkę handlową, np. za stoisko albo placówkę podobną do stoiska.

Elektroniczna półka służąca do sprzedaży towarów obsługiwana przez doradcę klienta może być uznana za placówkę handlową, np. za stoisko albo placówkę podobną do stoiska.źródło: ShutterStock

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, że jeszcze w tym roku w wybranych punktach handlowych zostaną uruchomione „wirtualne półki”. Miałoby to działać tak, że klienci, siedząc na wygodnych sofach, będą robić zakupy z wykorzystaniem ekranu telewizora lub tabletu, a dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i połączeniu go z podajnikiem produkty trafią bezpośrednio do nich, bez udziału sprzedawcy. Program poinformuje również właściciela sklepu, ile i jakich towarów zostało zakupionych. Zakupy zrobimy więc sami, a dotychczasowi sprzedawcy mają pełnić funkcję doradcy klienta. Pojawiła się jednak wątpliwość, czy osoby pomagające przy obsłudze platformy elektronicznej (wirtualnej półki) będą mogły świadczyć pracę w niedziele objęte zakazem handlu.

Udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie wymaga przede wszystkim analizy pojęć: placówki handlowej, handlu i czynności związanych z handlem, którymi posługuje się ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni (z 10 stycznia 2018 r.; Dz.U. poz. 305; dalej: ustawa o zakazie handlu). I tak, jeśli ww. elektroniczna półka spełnia wymagania użytej w ustawie definicji placówki handlowej (która jest bardzo szeroka), a czynności doradcy klienta mogą być uznane za handel albo czynności związane z handlem, wtedy obowiązywał będzie ustanowiony przez ustawę zakaz. Natomiast ograniczenia w handlu nie będzie, jeśli uznamy, że omawiana powyżej sprzedaż stanowi wyjątek od zakazu, o którym mowa w art. 6 pkt 20 ustawy o zakazie handlu, tj. że stanowi sprzedaż w sklepie internetowym lub przy użyciu platformy internetowej.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-08-16 10:17) Zgłoś naruszenie 01

    A może by tak skończyć z tą bzdurą i przywrócić normalność.??? Brniemy coraz dalej w to szaleństwo miast wspomnieć jakie skutki ma centralne sterowanie gospodarką.!!! Czy nic z szalonych lat komuny nie zostało zapamiętane jako nauka na przyszłość.???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane