statystyki

Czy wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. ma prawo zawrzeć umowę o pracę sam ze sobą

autor: dr Marcin Śledzikowski, Marta Macyszyn -Śledzikowska12.08.2018, 14:00
Ta sama osoba może więc być wspólnikiem i być zatrudniona przez spółkę jako jej pracownik, jednak stosunek pracy między tymi stronami musi charakteryzować się wszystkimi cechami wskazanymi w art. 22 par. 1 kodeksu pracy.

Ta sama osoba może więc być wspólnikiem i być zatrudniona przez spółkę jako jej pracownik, jednak stosunek pracy między tymi stronami musi charakteryzować się wszystkimi cechami wskazanymi w art. 22 par. 1 kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

W obrocie coraz powszechniejszą formą wykonywania działalności stała się jednoosobowa spółka kapitałowa, w której udziały skupione są w ręku jednego wspólnika. Zazwyczaj wspólnik ten oprócz posiadania statusu właścicielskiego chce mieć również wpływ na zarządzanie podmiotem, w konsekwencji zazwyczaj zostaje powołany do zarządu spółki. Czy jednak taki wspólnik może zawrzeć ze spółką umowę o pracę z tytułu bycia jednocześnie jej członkiem zarządu?

Przyjęta obecnie praktyka zatrudniania jedynych wspólników spółek kapitałowych będących jednocześnie członkami ich zarządu na podstawie umowy o pracę nie jest niestety właściwa. W opisanym przypadku mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją, w której w jednych rękach skupione są funkcje właścicielskie i zarządcze. Każdorazowo przed zawarciem umowy o pracę wspólnik będący jednocześnie członkiem zarządu powinien więc ustalić, czy nawiązana przez niego relacja ze spółką będzie spełniać kryteria stosunku pracowniczego. Do jego charakterystycznych cech należą zaś m.in. podporządkowanie oraz sprawowanie przez pracodawcę nadzoru względem pracownika.

W czym leży problem

Już wskutek powołania członka zarządu do pełnienia funkcji między nim a spółką dochodzi do powstania więzi organizacyjnej. Spółka kapitałowa może jednak dodatkowo uregulować status prawny członka zarządu będącego jednocześnie jej udziałowcem przez zatrudnienie go na podstawie stosunku pracy. W dotychczasowym orzecznictwie dopuszcza się pracownicze zatrudnianie wspólników wieloosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na stanowiskach członków zarządu. Wymaga się jednak, by wspólnik był poddany zarówno ekonomicznej zależności od swojego pracodawcy (spółki), jak i formalnemu nadzorowi sprawowanemu przez zgromadzenie wspólników, na którym posiadane przez wspólnika zarządcę udziały własnościowe nie dają mu statusu wspólnika dominującego, samodzielnie decydującego w sprawach istotnych dla spółki (tak m.in. Sąd Najwyższy w wyrokach: z 16 grudnia 2008 r., sygn. akt I UK 162/08, z 9 czerwca 2010 r., sygn. akt II UK 33/10, z 7 marca 2018 r., sygn. akt I UK 575/16).

Ta sama osoba może więc być wspólnikiem i być zatrudniona przez spółkę jako jej pracownik, jednak stosunek pracy między tymi stronami musi charakteryzować się wszystkimi cechami wskazanymi w art. 22 par. 1 kodeksu pracy. A najważniejszą cechą charakteryzującą pracę świadczoną w ramach stosunku pracy jest zaś jej podporządkowanie. Odróżnia ona stosunek pracowniczy od umów prawa cywilnego, a w szczególności od umowy o świadczenie usług. W tym zakresie wymaga więc rozważenia, czy bycie właścicielem i jednocześnie pracownikiem tej samej spółki spełnia kryteria podporządkowania.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Przedsiębiorca(2018-08-13 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    jest to temat tak wielokrotnie omawiany i analizowany od jakiś 15 lat, że dziwię, się, że znów się o tym pisze....

    Odpowiedz
  • BodhiSattva(2018-08-14 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    A po co takiemu udziałowcowi umowa o pracę, skoro wystarczy mu powołanie, nawet bez wynagrodzenia?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane