statystyki

O finansowaniu wydatków osób niepełnosprawnych decyduje komisja rehabilitacyjna

autor: Michalina Topolewska07.08.2018, 07:36; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:43
BON uchylił się od szczegółowej odpowiedzi

BON uchylił się od szczegółowej odpowiedziźródło: ShutterStock

Pomoc udzielana w ramach realizacji indywidualnego programu rehabilitacji (IPR) jest uzależniona od konkretnej sytuacji osoby z dysfunkcją zdrowotną. Katalog kosztów, które można z niego sfinansować, ma charakter otwarty.

Takie stanowisko przedstawiło Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) na pytania związane z funkcjonowaniem zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Z gromadzonych w nim środków finansowane są m.in. IPR-y i to właśnie ich dotyczyły pytania zadane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). Pracodawcy mają często problemy z ustaleniem, czy dany wydatek ponoszony w związku z IPR, spełnia te wymogi. OBPON postanowił więc w piśmie skierowanym do BON przedstawić pięć szczegółowych przypadków. Jeden z nich odnosił się do pracownika z wadą słuchu, który jako sprzedawca ma bezpośredni kontakt z klientami firmy i tego czy zakładowa komisja rehabilitacyjna może zarekomendować sfinansowanie z IPR zakupu dla niego aparatu słuchowego. Następne pytanie dotyczyło tego, czy z tej puli środków mogą być pokryte koszty zakupu nowego wózka inwalidzkiego dla pracownika administracyjnego, którego wózek nie jest sprawny, a jego naprawa nie jest ekonomicznie zasadna (bez niego nie może zaś dotrzeć samodzielnie do pracy). Ponadto OBPON chciał się dowiedzieć, czy IPR pozwala sfinansować koszty kursów, studiów czy szkoleń, jeśli zajmowane przez niepełnosprawnego pracownika stanowisko wymaga stałego doszkalania i dokształcania.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane