statystyki

Posłowie zapomnieli o przepisach przejściowych

autor: Michalina Topolewska02.08.2018, 18:00
O wprowadzenie modyfikacji do projektu zwróciła się też do ministra Michałkiewicza Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON).

O wprowadzenie modyfikacji do projektu zwróciła się też do ministra Michałkiewicza Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON).źródło: ShutterStock

Pracodawcy proponują, aby do momentu wejścia w życie nowych przepisów choroba psychiczna niepełnosprawnego pracownika była uwzględniana na zaświadczeniu lekarskim.

Tuż przed rozpoczęciem sejmowych wakacji posłowie PiS złożyli projekt zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przewidziana w nim została dodatkowo zmiana jednego z przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.) Jest ona konieczna w uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2018 r. (sygn. akt SK 19/17). Sędziowie orzekli w nim o niezgodności z konstytucją przepisów rozporządzenia, na podstawie których na orzeczeniu jest umieszczany symbol przyczyny niepełnosprawności, a mianowicie choroby psychicznej (02-P).

W efekcie powiatowe zespoły ds. orzekania nie mogą teraz na dokumencie wydawanym osobie niepełnosprawnej podawać informacji o rodzaju dysfunkcji zdrowotnej. Dla pracodawców oznacza to zaś, że nie mogą korzystać z wyższego dofinansowania do wynagrodzenia takiego pracownika czy wliczać go do stanu zatrudnienia na potrzeby udzielania swoim klientom ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane