Bycie magistrem opłaca się tylko pięćdziesięciolatkom

autor: Anna Wittenberg01.08.2018, 07:18; Aktualizacja: 01.08.2018, 09:37
praca, pracownik

Młodzi pracownicy w całej karierze osiągną niższe zarobki, ponieważ na rynku pracy rywalizują z większą liczbą osób z wyższym wykształceniem.źródło: ShutterStock

Magistrzy po 55. roku życia mają wynagrodzenia wyższe nawet o 80 proc. od swoich gorzej wykształconych równolatków. Na taki profit nie ma co liczyć pokolenie ich dzieci

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

  • mgr. inz... 30lteni kierownik jakości automotiv(2018-08-07 12:37) Zgłoś naruszenie 01

    jak się ma mgr z jakiejś durnej uczelni z kierunkiem gdzie i tak nikt nie znajdzie pracy to na co liczycie.. jak sie studiuje to konkretnie, politechnika, ekonomia, finanse a nie filozofie i studia humanistyczne.. dzis mgr moze miec kazdy ale nie kazdy z tym tutulem moze miec prace

    Odpowiedz
  • Bo tylko Oni coś z tego mają...(2018-08-05 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Reszta niezaleznie od wykształcenia - Min Krajowa

    Odpowiedz
  • do Marii cz.2(2018-08-04 10:28) Zgłoś naruszenie 31

    Zgadzam się z Tobą że inspekcja farm. nic nie robi, wystarczyło by przejść się po aptekach - 80% byłoby do zamknięcia. Widocznie komuś to się opłaca... Co do pracy techników, tak jak pisałem, jestem za i szanuję ich pracę, ale dla mnie ostatni technicy którzy zasługują na ten tytuł, to absolwenci z lat 90. To co stało się później, to tragedia dla tego zawodu. Przecież nie twierdzę, że to wina tych absolwentów. Po prostu ktoś ich skrzywdził dając dyplom za którym nie idą umiejętności i wiedza. No i pozostaje dylemat, że pacjent nie wie kto go obsługuje - magister czy technik. Kiedyś izby aptekarskie proponowały wprowadzenie kolorowych identyfikatorów (technik - żółty, mgr - niebieski) ale nic z tego nie wyszło. Często jest tak, że niedouczony technik ośmiesza się przed pacjentem (albo szkodzi mu) a zła opinia uderza w środowisko farmaceutów - no bo wiadomo - jak w aptece i w białym fartuchu to musi być pani magister, a jak sama napisałaś obecnie magistra w aptece nie uświadczysz.

    Odpowiedz
  • do Marii (2018-08-03 10:31) Zgłoś naruszenie 110

    Mario - rozumiem Twoje rozgoryczenie, uwierzyłaś, że jesteś farmaceutą, ale farmacja to ciężkie studia, do tego dochodzi specjalizacja Dużo łatwiej jest skończyć dwuletnią "Sorbonę" na którą przyjmują nawet bez matury, stąd wysyp takich prywatnych płatnych szkółek. Nie wiem czy wiesz, ale aptekę w której nie ma na zmianie mgra farmacji inspektor farmaceutyczny ma obowiązek natychmiast zamknąć. Oczywiście masz rację, apteki funkcjonują z magistrem "na papierze" a pacjentów obsługują podawacze towaru, którzy nawet nie wiedzą co wydają, czego z czym nie można łączyć itd. Oni maja wykonać target, bo z tego ich rozlicza menago. Jednak wielkie sieci aptek na pewno są dumne z pracy techników, bo mogą mniej im płacić i jest ich pod dostatkiem, niestety z farmaceutami jest problem - nie da się ich masowo i tanio produkować. UWAGA: mój wpis nie dotyczy techników farm. którzy kończyli szkoły przed rokiem 90 kiedy technika jeszcze czegoś uczyły. Piszę o armii podawaczy, którzy ze sprzątaczki, albo pomocy kuchennej w dwa lata "stały się" farmaceutami (z całym szacunkiem dla tych profesji, znam takie przypadki). NAJSMUTNIEJSZE JEST TO ŻE OSZUKUJECIE LUDZI, KTÓRZY MYŚLĄ ŻE DORADZA IM FARMACEUTA. To tak samo jakby ząbki robił technik stomatologiczny, a operację pielęgniarka. To są zawody pomocnicze dla stomatologa, lekarza czy jak Wy dla farmaceuty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maria(2018-08-02 19:46) Zgłoś naruszenie 31

    Co za bzdura!!!!skoro tak to dlaczego magistrowie farmacji walczą do upadłego z technikami farmaceutycznymi do tego stopnia że dopięli swego i wymusili likwidację szkół policealnych przez Ministerstwo !¡??a w aptekach w całym kraju za pierwszym stołem obsługują nas technicy!!!więc mag.fam.robia wszystko by ich pozbawić prawa wykonywania zawodu poprze zmiany w prawie farmaceutycznym!!?! Może o tym gazeta napiszę!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tytularz(2018-08-01 14:52) Zgłoś naruszenie 21

    Opłaxa się ......tylko w KRAKOWIE. Tam tytułomania dotyczy też 20-40 latków

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ulalaaaaa(2018-08-01 14:48) Zgłoś naruszenie 62

    co mi po magistrze ktory nie wie w którą stronę śrubka się wkręca a w którą wykręca-a takich jest wielu-liczy się jaki profit potrafisz przynieść sobie i pracodawcy a do nauki jest szkoła i tam możesz iść się mądrować

    Odpowiedz
  • Teraz gorzej niż w Socjalizmie....(2018-08-01 11:01) Zgłoś naruszenie 110

    Urawniłowka Totalna.....Wszyscy do pracy za Min Krajową do Śmierci. Nie ważne - czy robotnik gospodarczy czy radca prawny - min krajowa i arbait.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mulba (2018-08-01 10:44) Zgłoś naruszenie 2911

    Wiedza dzisiejszych mgr inż. jest na poziomie techników sprzed 30 lat. Dlaczego więc mają zarabiać więcej? Obecnie na studiach ma być lekko łatwo i przyjemnie bo inaczej uczelniom kasa przeleci koło nosa. Ci młodzi w większości są tylko odtwórcami i "kopiarzami" z Internetu i rzadko wnoszą coś nowego. A tego wymaga się od magistrów.

    Odpowiedz
  • mgr sprzed 30 lat(2018-08-01 10:22) Zgłoś naruszenie 444

    Nie porównujcie matury czy mgr tego sprzed 30 lat do obecnych czasów. Kiedyś jak miałeś dysgrafię, dyskalkulię i inne dys to lądowałeś w zawodówce, a teraz to wielki maturzysta co nie umie liczyć ani pisać, dlatego trzeba było dla takich geniuszy zlikwidować egzaminy na studia albo porobić śmieszne licencjaty (dawniej odpowiednikiem tego tworu była szkoła pomaturalna - teraz to wykształcenie wyższe). Reszta "studiuje" na śmiesznych prywatnych szkółkach, gdzie nawet nie trzeba do szkoły przychodzić, wystarczy na czas płacić czesne.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bbb(2018-08-01 09:31) Zgłoś naruszenie 182

    Ilość przełożyła się, niestety, w jakość kształceia. Szerokim łukiem radzę omijać wyższe szkoły Tego i Owego. No i niech studiują najzdolniejsi, najlepsi, a to nie moze być 40% absolwentów.

    Odpowiedz
  • do: Piaseczno(2018-08-01 09:11) Zgłoś naruszenie 328

    Co ty bredzisz, właśnie po medycznych studiach zarobki w Polsce są dość fajne lekarz ma za 20 000 zł, ratownik ok. 6000 zł, po politechnikach też programista, automatyk, budowlaniec, elektrotechnik itp. Po studiach medycznych i politechnikach w Polsce zarabia się krocie a jak się zna język to i poza granicami kraju, bo medycyna i kierunki ścisłe są identyczne. Natomiast to prawda należy unikać szerokim łukiem studiów humanistycznych jak socjologia, pedagogika, prawo, zarządzanie i marketing, filozofia itp. bo tu nawet ze znajomością języka możecie pracować zza granicą najwyżej na zmywaku. a najgorsze z tego jest to prawo 5 lat "nauki" która po studiach jest niekatulana i po czym nic niemożna robić. Nawet po aplikacjach zarobki są marne, takie, że kaparkowy, kierowca TIR jest wstanie wyciągnąć więcej od radcy czy adwokata. Prestiż i zarobi po prawie bezpowrotnie minęły. Chcecie zarabiać, budować domu to medycyna lub politechnika.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kate(2018-08-01 08:04) Zgłoś naruszenie 115

    Niestety nie mogę się zgodzić z tym stwierdzenie. Od około 30 lat pracuję w Sądownictwie i gdyby nie dodatek za wysługę lat, to moje wynagrodzenie wynosiłoby tyle ile młodych niedoświadczonych osób niedawno zatrudnionych. Wyższe wykształcenie posiadam od około 15 lat. Jestem rozgoryczona i czuję się oszukana przez Państwo.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Piaseczno (2018-08-01 07:41) Zgłoś naruszenie 1324

    W budowlance albo po studiach na politechnice można zarobić majątek. Byle nie na prawo i medycynę (chyba że chcecie pracować zagranicą) bo będziecie zarabiać gorzej niż w Biedronce a odpowiedzialność ogromna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz