statystyki

Zawieszenie firmy to rezygnacja z zatrudnienia

autor: Michalina Topolewska01.08.2018, 07:37; Aktualizacja: 01.08.2018, 08:56
Ze względu na niekorzystne rozstrzygnięcie matka postanowiła złożyć skargę do WSA w Łodzi

Ze względu na niekorzystne rozstrzygnięcie matka postanowiła złożyć skargę do WSA w Łodziźródło: ShutterStock

Jako rezygnację z zatrudnienia należy rozumieć również zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Dlatego matka powinna mieć przyznane wsparcie za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego. Gmina odmówiła jego przyznania rodzicowi, wskazując, że nie spełnia jednej z przesłanek warunkujących uzyskanie tej formy wsparcia, a mianowicie rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Matka prowadziła od 2010 r. własną firmę, którą zawiesiła w październiku 2017 r. W jej przypadku nie doszło więc do wyrejestrowania działalności gospodarczej, co zdaniem samorządu uniemożliwia uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego. Kobieta nie zgodziła się z tą decyzją, argumentując, że zaprzestała prowadzenia firmy od momentu narodzin syna, nie jest obecnie nigdzie zatrudniona i nie zarabia żadnych pieniędzy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) utrzymało jednak w mocy rozstrzygnięcie gminy. Jednocześnie organ wskazał, że w tej sprawie można posiłkować się utratą dochodu w kontekście, w jakim odnosi się do wyrejestrowania i zawieszania działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 23 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.) za utratę dochodu może być potraktowane zawieszenie własnego biznesu tylko wtedy, gdy nastąpiło na podstawie art. 14a ust. 1d ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli gdy jest to związane ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem (na okres do trzech lat, nie dłużej niż do końca roku w którym potomek ma 6 lat). Tyle że zdaniem SKO ze zgromadzonego materiału dowodowego, w tym z wypisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie wynika, że czasowa przerwa w prowadzeniu biznesu nastąpiła w trybie art. 14a ust. 1d. W jego treści nie została bowiem zawarta informacja w tej sprawie.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane