statystyki

Praca przy hodowli pieczarek nie będzie sezonowa

autor: Michalina Topolewska31.07.2018, 19:00
Pieczarki. Fot. Shutterstock

Pieczarki. Fot. Shutterstockźródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy zajmują się uprawą m.in. grzybów i kwiatów w szklarniach, będą mogli zatrudniać obcokrajowców na podstawie oświadczenia, a nie zezwolenia na pracę sezonową.

Taką zmianę przepisów przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz.U. poz. 2348). Co do zasady od początku br. jest tak, że firmy prowadzące działalność, której rodzaj jest wymieniony we wspomnianym akcie prawnym, mogą zatrudniać obcokrajowców wyłącznie na podstawie zezwolenia na pracę sezonową. Jest ono wydawane przez powiatowy urząd pracy i umożliwia zatrudnienie na okres nie dłuższy niż dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym. Konieczność uzyskania tego dokumentu dotyczy pracodawców prowadzących biznes w sektorze rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki.

Problem w tym, że w przypadku niektórych rodzajów działalności w tych branżach zapotrzebowanie na pracowników nie ma charakteru sezonowego, ale występuje przez cały rok. W związku z tym resort rodziny postanowił zmienić rozporządzenie w taki sposób, że specyficzne rodzaje działalności będą wyłączone spod jego obowiązywania. Będzie to dotyczyć uprawy grzybów, pomidorów, ogórków, kwiatów ciętych oraz pączków kwiatowych w szklarniach ogrzewanych, a także działalności w zakresie uprawy roślin do rozmnażania i uprawy grzybni. W praktyce oznacza to, że obcokrajowcy będą mogli być zatrudniani do takiej pracy na mocy rejestrowanego w PUP oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub wydawanego przez wojewodę zezwolenia na pracę (lub na pobyt czasowy i pracę).


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane