Od poniedziałku w aptekach dostępny jest refundowany lek na syndrom ADHD dla dzieci i młodzieży - poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Lek zamiast dotychczasowych 360 złotych kosztuje 3 złote i 60 groszy.

"To jest wielki ukłon w stronę rodziców dzieci, które są dotknięte tą chorobą" - powiedział PAP Twardowski. Dodał, że dla wpisania na listę leków refundowanych specyfiku decydująca była ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych.

"Agencja uznała, że lek ten jest godny refinansowania i w połączeniu z psychoterapią jest bardzo skuteczny" - powiedział wiceminister. Lek będzie zapisywany przez specjalistów neurologów dziecięcych na receptach ścisłego zarachowania i będzie stosowany równolegle z psychoterapią. Refundowany jest dla pacjentów do 18 roku życia.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (Attention Deficit Hyperactivity Disodrer), znany pod skrótową nazwą ADHD występuje na całym świecie. Zaburzenie to jest rozpoznawane u dzieci, ma trzy główne objawy: problemy z utrzymaniem uwagi, problemy z impulsywnością i nadmierna ruchliwość.

Ocenia się, że ADHD dotyka między 3 a 8 proc. dzieci w wieku szkolnym, ale tylko 20 proc. dotkniętych nim dzieci trafia pod specjalistyczną opiekę. Częściej tym zaburzeniem dotknięci są chłopcy.

Nowa lista z lekami refundowanymi obowiązuje od poniedziałku

W tym roku ma być ona aktualizowana minimum dwukrotnie.

Nadal refundowane będą m.in. leki na: astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli, chorobę Alzheimera, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, miażdżycę naczyń wieńcowych, mukowiscydozę, osteoporozę, padaczkę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także stan po zawale.