statystyki

Jak obliczyć zasiłek macierzyński dla pracownicy, która chce go pobierać przed porodem

autor: Izabela Nowacka28.07.2018, 07:00
Matka

Za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Nasza pracownica jest w ciąży. Przewidywana data porodu to 15 sierpnia 2018 r. Jednak złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego już od 30 lipca. W jakiej wysokości wypłacić jej zasiłek – 80 czy 100 proc.? 

Na razie pracownica deklaruje, że po porodzie wykorzysta całą pulę należnego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Czy można od 30 lipca wypłacić już 80-proc. zasiłek? Jak ewentualnie skorygować później wysokość świadczenia? Pracownica jest obecnie na zwolnieniu chorobowym i pobiera zasiłek chorobowy od podstawy 3327,34 zł.

ODPOWIEDŹ

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Jednak urlop ten pracownica może rozpocząć jeszcze przed przewidywaną datą porodu, a więc zanim dziecko się urodzi. W ten sposób można wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po porodzie przysługuje reszta tego urlopu, niewykorzystana przed rozwiązaniem, aż do wyczerpania należnego wymiaru. Przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, a datę porodu dokumentuje się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane