statystyki

Jak obliczyć zasiłek macierzyński dla pracownicy, która chce go pobierać przed porodem

autor: Izabela Nowacka28.07.2018, 07:00
Matka

Za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Nasza pracownica jest w ciąży. Przewidywana data porodu to 15 sierpnia 2018 r. Jednak złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego już od 30 lipca. W jakiej wysokości wypłacić jej zasiłek – 80 czy 100 proc.? 

Na razie pracownica deklaruje, że po porodzie wykorzysta całą pulę należnego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Czy można od 30 lipca wypłacić już 80-proc. zasiłek? Jak ewentualnie skorygować później wysokość świadczenia? Pracownica jest obecnie na zwolnieniu chorobowym i pobiera zasiłek chorobowy od podstawy 3327,34 zł.

ODPOWIEDŹ

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Jednak urlop ten pracownica może rozpocząć jeszcze przed przewidywaną datą porodu, a więc zanim dziecko się urodzi. W ten sposób można wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po porodzie przysługuje reszta tego urlopu, niewykorzystana przed rozwiązaniem, aż do wyczerpania należnego wymiaru. Przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, a datę porodu dokumentuje się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane