Dodał, że część z nich zostanie uroczyście otwartych 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Okna takie działają już w Krakowie, Warszawie i Częstochowie, dotąd znaleziono w nich 12 dzieci.

Do otwierania kolejnych "Okien Życia" zachęca przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Balcerek. "Takie miejsce - idea, której celem jest ratowanie dzieci - może być także wielkim darem dla rodziców, którzy własnych dzieci mieć nie mogą" - uważa.

Założeniem powstawania kolejnych okien - jak podkreślił ks. Subocz - jest "umożliwienie kobietom, które nie mają warunków do wychowania swojego dziecka, w bezpieczny sposób przekazania go do adopcji".

"Okno Życia" jest ogrzewane i wentylowane, po jego otwarciu uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry zakonne. Matka pozostawiająca niemowlę zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana, natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

Ks. Subocz podkreślił też, że zostawione w "Oknach Życia" dzieci dość szybko trafiają do rodzin adopcyjnych. Tak stało z już dziesięciorgiem dzieci, które pozostawiono w "Oknie Życia" w Krakowie, działającym od 2006 roku. Do rodziny adopcyjnej trafił już chłopiec o imieniu Zygmunt - pierwsze dziecko znalezione w "Oknie Życia" w Warszawie, które funkcjonuje od 6 grudnia 2008 r. Okno mieści się w Domu Prowincjalnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53. Z kolei 5 lutego do okna trafiła dziewczynka, przy której zostawiono wiadomość z datą urodzin 31 stycznia.

Siostry opiekują się dzieckiem od chwili znalezienia, ich zadaniem jest kontakt z ośrodkiem adopcyjnym, który natychmiast powiadamia sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego.

"Okno Życia" zostanie wkrótce otwarte w płockim domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jak podkreślał podczas piątkowej konferencji prasowej biskup diecezji płockiej Piotr Libera, "Okno Życia" jest realizacją testamentu duchowego papieża Jana Pawła II.

"To odpowiedź na nauczanie Jana Pawła II, który był wielkim obrońcą i piewcą życia, który mówił nam, żeby szukać tych obszarów, gdzie można świadczyć miłosierdzie, przede wszystkim właśnie wobec ludzkiego życia, na jakimkolwiek ono byłoby etapie" - powiedział PAP biskup Libera.

"Nawet jeżeli mielibyśmy uratować jedno maleństwo, to warto taką inicjatywę zrealizować. Ja się z tego ogromnie cieszę" - dodał bp Libera.

Siostra Angelika z płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zapewniła, że dziecko pozostawione w "Oknie Życia" znajdzie w klasztorze niezbędną opiekę. "Dziecko trafi na badania do szpitala. Byłoby najlepiej gdyby jak najszybciej trafiło do adopcji i znalazło swój nowy dom i nowych rodziców" - dodała siostra. Okno nie będzie obserwowane przez kamery monitoringu miejskiego, co ma zagwarantować matkom anonimowość.

Według komendanta płockiej policji Jarosława Bracha, pozostawienie dziecka w "Oknie Życia" nie wypełnia znamion przestępstwa, jak w przypadku porzucenia w innym miejscu i narażenia na utratę zdrowia i życia - za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. "W ostatnich latach odnotowaliśmy dwa przypadki porzucenia dziecka, jeden niestety ze skutkiem śmiertelnym. W drugim przypadku na szczęście dziecko zostało znalezione, uratowane i żyje. Były też przypadki dzieciobójstwa" - powiedział Brach.

Kolejne "Okno Życia" powstaje w Katowicach-Bogucicach przy Domu Prowincjalnym Sióstr św. Jadwigi, a będą się nim zajmować zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi. Uroczystego poświęcenia okna dokona metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Poznańskie "Okno Życia" będzie działało w Domu Dziecka przy ul. Swoboda. W jego powstanie zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz władze miasta. O jego otwarcie zabiegała przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostra Mariola Kaufmann. Również ono zostanie otwarte 25 marca.

W Rzeszowie "Okno Życia" powstanie pod patronatem Caritas przy Domu Samotnej Matki, prowadzonym przez sercanki, które na co dzień pomagają samotnym matkom.

"Oknem Życia" w Zielonej Górze zaopiekują się siostry elżbietanki. Jego uroczystego otwarcia 24 marca, w Narodowy Dzień Życia, dokona biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. W niedalekiej przyszłości Okno powstanie także w Gorzowie Wielkopolskim.

W diecezji tarnowskiej "Okno Życia" będzie działać w Tarnowie w siedzibie zgromadzenia sióstr Józefitek przy ul. Mościckiego i w Nowym Sączu u sióstr Felicjanek przy ul. Długosza. W Tarnowie Okno ma zostać otwarte 19 marca w uroczystość św. Józefa, a w Nowym Sączu 25 marca.

Do otwarcia "Okien Życia" przygotowują się ponadto także Caritas w Białymstoku, Bydgoszczy, Ełku, Gliwicach, Kaliszu, Kielcach, Płocku, Radomiu, Sandomierzu, Szczecinie i Wrocławiu. "Okno Życia" zamierza otworzyć także greckokatolicka diecezja wrocławsko- gdańska.