Minister edukacji otworzyła w piątek w Poznaniu XIII edycję Targów Edukacyjnych, które odbywają się pod hasłem "Edukacja - Badania - Innowacje".

Podczas konferencji inauguracyjnej, minister Hall przyznała, że ma nadzieję na odrzucenie przez Sejm prezydenckiego weta nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Szefowa resortu edukacji zachęcała rodziców, którzy są przeciwni rozpoczynaniu edukacji szkolnej przez sześciolatków, aby obdarzyli szkołę większym zaufaniem. "Rodzice mają pewnie lęki przed szkołą wyniesione z własnych doświadczeń. Jestem przekonana, że szkoła zmienia się na bardziej przyjazną, opiekującą się dziećmi. Mamy tego świadomość, że jest różnie, stąd ten okres przejściowy. Pamiętajmy też, że już od września wchodzą nowe, lepsze programy edukacji przedszkolnej dbające o dobre przygotowanie do edukacji szkolnej" - powiedziała.

Zdaniem Hall, walkę z patologiami w szkole można toczyć w bardziej przyjazny sposób niż było to za czasów jej poprzednika.

"Nowa podstawa programowa, która opisuje jak uczyć, zobowiązuje szkołę do dbania o odpowiednie postawy uczniów i bezpieczeństwo. To jest program od przedszkola do matury, całościowa wizja, która stopniowo będzie wchodzić do szkół. Do tego jest program "Bezpieczna i przyjazna szkoła", który dba o wiele aspektów, związany z rozwiązywaniem trudnych sytuacji. Uznaliśmy, że w inny sposób trzeba dbać o bezpieczeństwo. To nie atmosfera strachu daje poczucie bezpieczeństwa, tylko atmosfera przyjaznego klimatu" - powiedziała.

Jak podkreśliła, przyjaznego klimatu w szkołach nie można mylić z "bezstresowym nauczaniem".

"Szkoła nigdy nie będzie bezstresowa, szkoła ma wymagać"

"Szkoła nigdy nie będzie bezstresowa, szkoła ma wymagać. Oczekujemy od niej konkretnych efektów, chcemy, by była skuteczna i żeby uczeń wychodził ze szkoły z gwarancją określonych efektów edukacyjnych. Ale można wymagać w sposób przyjazny. To trudne, bo łatwiej wymagać nieprzyjaźnie i być przyjacielskim nie wymagając" - powiedziała.

Na targach "Edukacja - Badania - Innowacje" w czterech halach wystawowych można zapoznać się z ofertą edukacyjną wystawców z trzynastu krajów. Wystawcy to m.in. uczelnie wyższe, szkoły średnie i przedszkola.

W trakcie trwania targów odbywają się prelekcje, konferencje i seminaria dotyczące nowych trendów w dydaktyce oraz nowoczesnych metod nauczania, prezentacje osiągnięć międzynarodowych projektów edukacyjnych i wystawy tematyczne. Dla dzieci i młodzieży prowadzone są zajęcia warsztatowe, edukacyjne i artystyczne.

Na czas trwania targów Politechnika Poznańska zorganizowała interaktywne miasteczko techniki dla dzieci, w którym można wziąć udział w warsztatach programowania robotów, konstrukcji poduszkowców czy chemii eksperymentalnej.

XIII Targom Edukacyjnym towarzyszą targi książki dla dzieci i młodzieży.