statystyki

Prof. Rowiński: Bez narzędzi prawnych prezes PAN jest bezradny [WYWIAD]

autor: Mira Suchodolska25.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:20
pieniądze

Prezes jest de facto notariuszem w konkursach na dyrektorów – do pięcioosobowej komisji, która ich wybiera, może delegować jednego człowieka.źródło: ShutterStock

- Teraz nawet jeśli któryś z dyrektorów instytutów złamie prawo, jest faktycznie nieusuwalny - mówi  prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk

Prezes PAN sobie nie radzi z nadzorowaniem podległych mu instytutów, dlatego panuje chaos prawny, bałagan w księgach rachunkowych, a dyrektorzy poszczególnych placówek pobierają ustalone w dużej mierze przez siebie samych wynagrodzenia, które przekraczają limity wynikające z ustawy kominowej ‒ pisaliśmy o tym wczoraj w DGP, powołując się na wyniki kontroli NIK.

Nie radzi sobie, ale nie dlatego, że jest taki niezaradny, lecz z tego powodu, że ustawa o PAN nie daje mu niemal żadnych narzędzi, aby ten nadzór był skuteczny. Nie może np. zrobić własnej kontroli finansowej w żadnej jednostce, nie może poprosić o dokumenty finansowe, jeśli chce sprawdzić sytuację w jakimś instytucie, pozostaje mu audyt – a więc wynajęcie firmy zewnętrznej, co wiąże się m.in. z kosztami. Niemniej jednak trzy audyty zostały zlecone jeszcze przed kontrolą NIK. O wynikach – a wykazały one nieprawidłowości ‒ informowaliśmy Ministerstwo Nauki i KPRM – to nasz obowiązek. Z inicjatywy KPRM zaczęła się inspekcja NIK.

Można powiedzieć, że sami złożyliście na siebie donos. Wracając do prezesa – była w 2015 r. sytuacja, kiedy poprosił wszystkie 69 instytutów o pewne dokumenty. Tylko 41 je dostarczyło, reszta zlekceważyła prośbę. To brak autorytetu?

To słabość prawa, które na to pozwala. Przecież prezes jest de facto notariuszem w konkursach na dyrektorów – do pięcioosobowej komisji, która ich wybiera, może delegować jednego człowieka. Nie może w praktyce odwołać żadnego dyrektora, nawet jeśli są w stosunku do niego poważne zarzuty; no chyba żeby podjął drugą pracę bez zgody prezesa – to wyjątek. Mogłaby to zrobić rada naukowa lub rada kuratorów, ale… Kiedy w jednym z instytutów zrobiliśmy audyt i wyszło, że naruszają ustawę kominową, usłyszeliśmy od rady naukowej, że ich to prawo nie obowiązuje. Teraz, po kontroli NIK, przygotowaliśmy zasady wynagradzania w całej instytucji, tabelki etc., i rozesłaliśmy decyzję po instytutach. W efekcie jeden z nich, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, poskarżył się na nią do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Uznali, że są samodzielni, niezależni, mają swój budżet i prezes akademii nie ma prawa niczego im kazać.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Szraga(2018-07-27 21:08) Zgłoś naruszenie 40

  W tej sytuacji wskazany jest większy nadzór Prezesa i Prezydium PAN nad instytutami, a szczególnie w zakresie gospodarki finansowej instytutów, gdyż zbyt daleko idąca autonomia rodzi różne nieprawidłowości, jak powyżej.

  Odpowiedz
 • mlody naukowiec PAN(2018-09-12 12:29) Zgłoś naruszenie 01

  skoro Prezes PAN powołuje dyrektora instytutu badawczego do pełnienia funkcji, to też może dyrektora instytutu odwołać. Ustawa o PAN przewiduje odwołania dyrektora, który łamie prawo : Art. 53: 8. Prezes Akademii może, na wniosek wiceprezesa Akademii nadzorującego prace wydziału właściwego ze względu na specjalność naukową instytutu, odwołać dyrektora instytutu przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 6, jeżeli narusza on prawo lub nie wykonuje należycie swoich obowiązków, co stwierdza rada naukowa lub rada kuratorów działająca w ramach wydziału właściwego ze względu na specjalność naukową instytutu w toku dokonywanej oceny działalności instytutu.

  Odpowiedz
 • Gość(2018-07-26 17:05) Zgłoś naruszenie 05

  Bardzo dobrze. Czas zrobić porządki w PAN.

  Odpowiedz
 • mlody naukowiec PAN(2018-09-12 12:46) Zgłoś naruszenie 01

  a ujawniając wieloletnie naruszenia prawa przez dyrekcje instytutu (chociazby na podstawie wyników audytów Instytutu Chemii Fizycznej PAN 2015 i 2017, kontroli obejmujących ponad 5 lat), czyli będąc świadkiem przestepstwa, czy Prezes PAN złożył zawiadomienia do Prokuratury ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane